2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Prezydent na uroczystych obchodach 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

– Zbrodnia Lubińska nigdy nie została sprawiedliwie rozliczona. A więc jest to niesprawiedliwość, która się dokonała między ludźmi w imię ideologii nieprzyjaznej człowiekowi – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski. Ordynariusz legnicki przewodniczył 31 sierpnia w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubiniu uroczystej Mszy św. rozpoczynającej obchody 35. rocznicy Zbrodni Lubińskiej.

W świątyni zgromadzili się prezydent RP Andrzej Duda, członkowie rządu z premier Beatą Szydło, parlamentarzyści, delegacje Zagłębia Miedziowego NSZZ „Solidarność” i z innych regionów kraju z przewodniczącym, NSZZ „S” Piotrem Dudą, a także mieszkańcy Lubinia.

Następnie Andrzej Duda oraz premier Szydło wzięli udział w uroczystości upamiętniających Zbrodnię Lubińską oraz 37. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”. Obchody odbyły się pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina’82 przy Wzgórzu Zamkowym, nieopodal którego rozgrywały się tragiczne wydarzenia.

Prezydent Andrzej Duda wręczył także odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.

31 sierpnia 1982 r. podczas manifestacji na ulicach Lubina oddziały ZOMO i MO strzelały do mieszkańców w trakcie pokojowej manifestacji zorganizowanej w rocznice porozumień sierpniowych. Zginęły wówczas trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Po wieloletnich procesach, dwukrotnie wznawianych zapadły prawomocne wyroki wobec trzech dowódców milicji. Byli to: Bogdan G., ówczesny zastępca komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Legnicy, który odsiedział w więzieniu rok i 3 miesiące i Tadeusz J., dowódca plutonu ZOMO skazany na 2,5 roku więzienia. Nadal nie wiadomo m.in. kto konkretnie strzelał do demonstrantów. Do tej pory nie zostali ukarani mocodawcy pozwolenia na użycie broni podczas manifestacji w Lubinie.

Trzeci ze skazanych w 2007 r. prawomocnym wyrokiem Jan M., były zastępca komendanta rejonowego MO w Lubinie, usłyszał wyrok 3,5 roku więzienia. Jednak nie wykonano kary wobec niego przez wiele lat z powodu choroby kardiologicznej. Dopiero w lipcu 2017 r. decyzją wrocławskiego Sądu Okręgowego trafił na oddział szpitalny aresztu w Bytomiu.

źródło: KAI, IAR, prezydent.pl

fot: prezydent.pl

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520