HomePOLSKA

Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego!

Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego!

Prezydent ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Chodzi o działania CBA w sprawie afery gruntowej.
“Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z 16 listopada 2015 roku zastosował prawo łaski wobec 4 osób – korzystając z prerogatywy określonej w art. 139 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – poinformowano w komunikacie na stronie Kancelarii. Zgodnie z art. 139. Konstytucji prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu.
W marcu Mariusz Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10 lat zakazu zajmowania stanowisk publicznych. Sędzia uznał, że kierując CBA, przekroczył uprawnienia i zezwolił na nielegalne działania operacyjne CBA podczas tzw. afery gruntowej. Chodzi o sprawę z 2007 roku, która doprowadziła do upadku rządu Jarosława Kaczyńskiego i działań CBA przeciwko między innymi Andrzejowi Lepperowi. CBA podczas operacji wręczyło kontrolowaną łapówkę za odrolnienie ziemi na Mazurach. Kamiński złożył odwołanie od nieprawomocnego wyroku.
Mariusz Kamiński w rządzie Beaty Szydło będzie koordynatorem służb specjalnych.

Majka/IAR/jp/ab

COMMENTS