HomePOLSKA

Prezydent uczci rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

Prezydent uczci rocznicę wybuchu II wojny światowej w Wieluniu

1 września w Wieluniu prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak wyjaśnia jego rzecznik Krzysztof Łapiński, obecność prezydenta w Wieluniu ma być oddaniem hołdu ludności cywilnej, która zginęła w wyniku bombardowań, prowadzonych przez niemiecką Luftwaffe już od pierwszych godzin ataku na Polskę. 

Do tej pory prezydenci brali udział w porannych uroczystościach na Westerplatte, któe jak wyjaśniał dziennikarzom w Gdańsku Krzysztof Łapiński – “istnieje w świadomości Polaków od dawna”. “Nie ma tu zagrożenia, że ktoś nie będzie wiedział, co się wydarzyło na Westerplatte i nie będzie o tym pamiętał. Myślę, że troszkę gorzej jest ze świadomością tego, co się wydarzyło w Wieluniu, że Luftwaffe zbombardowało wtedy miasto, to nie był atak na jakieś umocnienia, że zginęło 1200 niewinnych cywilów. To też podkreślenie, że na tej wojnie w znacznym stopniu ucierpieli cywile” – powiedział prezydencki minister.
Krzysztof Łapiński podkreślił też, że Wieluń od wielu lat zabiegał o to, by w obchodach 1 września wziął udział prezydent. “Myślę, że wtedy też w takim wymiarze symbolicznym może świat się dowie, że ta wojna zaczęła się oczywiście w Polsce, na Westerplatte, ale już od pierwszych dni największe ofiary poniosła ludność cywilna, a nazistowskie Niemcy dopuszczały się takich zbrodni jak bombardowanie niewinnej ludności, zniszczenie miasta” – tłumaczył rzecznik prezydenta.
W poprzednich latach w rocznicę wybuchu II wojny światowej Wieluń odwiedzali ówcześni prezydenci – Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Obaj brali jednak udział w porannych obchodach na Westerplatte, a do Wielunia przyjeżdżali po południu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Darmoros/dyd

COMMENTS