HomeUSA

Prezydent Trump zwolnił szefa agencji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wyborów

Prezydent Trump zwolnił szefa agencji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wyborów

Prezydent USA Donald Trump zwolnił we wtorek Chrisa Krebsa, dyrektora Agencji Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA). Przywódca USA “wysoce nieścisłym” nazwał oświadczenie tej agencji z czwartku, że “wybory były bezpieczne”.

 

O zwolnieniu szef CISA Trump poinformował na Twitterze. “Niedawne oświadczenie Chrisa Krebsa w sprawie bezpieczeństwa wyborów w 2020 roku było wysoce nieścisłe, gdyż doszło do masowych nieprawidłowości i oszustw – w tym głosowania zmarłych, niewpuszczania obserwatorów do lokali wyborczych czy +usterek+ w automatach do głosowania, które zmieniały głosy z Trumpa na Bidena (…) Dlatego ze skutkiem natychmiastowym Chris Krebs został zwolniony ze stanowiska dyrektora Agencji Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury” – napisał prezydent USA.

 

O swoim zwolnieniu poinformował także Krebs. “Służba była zaszczytem. Zrobiliśmy to dobrze (…)” – wpis o takiej treści zamieścił na Twitterze.

 

W czwartek we wspólnym oświadczeniu przedstawicieli władz stanowych i federalnych opublikowanym na stronie CISA napisano, że “wybory 3 listopada były najbezpieczniejsze w amerykańskiej historii”. Dodano, że “nie ma dowodów na to, by jakikolwiek system głosowania skasował lub utracił głosy, zmienił głosy, lub doszło w nim do jakichś innych nieprawidłowości”.

 

Jak pisał Reuters, Krebs, który walczył z dezinformacją wokół wyborów wielokrotnie zapewniając na Twitterze, że głosowanie było bezpieczne, a głosy uczciwie policzone, miał powiedzieć swoim współpracownikom, że spodziewa się, iż niedługo zostanie zwolniony ze sprawowanej funkcji.

 

Zadaniem dowodzonej przez Krebsa CISA było zwalczanie zagranicznej ingerencji w amerykański proces wyborczy. Reuters i portal NPR piszą, że były dyrektor agencji cieszył się wsparciem i zaufaniem swojego zespołu.

(PAP)

COMMENTS