"> Prezydent Trump ułaskawił żołnierzy oskarżonych o przestępstwa wojenne - wiadomosci.com

Prezydent Trump ułaskawił żołnierzy oskarżonych o przestępstwa wojenne

Prezydent Trump ułaskawił żołnierzy oskarżonych o przestępstwa wojenne

Prezydent Donald Trump ułaskawił trzech amerykańskich żołnierzy oskarżonych o przestępstwa wojenne. Tłumacząc swoją decyzję prezydent USA stwierdził, że “chce im dać drugą szansę”. Ułaskawieniu sprzeciwiali się amerykańscy dowódcy.

Biały Dom poinformował, że prezydent Donald Trump skorzystał z prawa łaski wobec byłego porucznika Clinta Lorance’a, majora Mathew Golsteyna i starszego bosmana Edwarda Gallaghera. Lorance odsiaduje w wojskowym więzieniu wyrok 19 lat więzienia za zamordowanie trojki cywilów w Afganistanie. Na majorze Golsteynie ciążą podobne zarzuty. Jego proces miał się rozpocząć w przyszłym roku. Służący w siłach specjalnych marynarki wojennej USA bosman Gallagher został uniewinniony z zarzutu morderstwa jeńca Państwa Islamskiego oraz próby zabicia irackich cywilów, ale skazano go za drobniejsze przestępstwa.
O ułaskawienie trzech żołnierzy zabiegali niektórzy republikańscy politycy oraz konserwatywni publicyści argumentując, że ich przestępstwa były skutkiem wojennego chaosu. Biały Dom podkreślił, że od ponad 200 lat prezydenci USA korzystali z prawa łaski. “Prezydentowi zależy na tym, by żołnierze, których wysyłamy do walki za ojczyznę, prowadzili ją z pewnością siebie” – napisano w oświadczeniu.
Zdaniem krytyków tej decyzji, zwiększy ona tolerancję dla okrucieństw dokonywanych w warunkach bojowych.

IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0