W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda rozmawiał z przewodniczącym Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i posłem Piotrem Zgorzelskim (PSL). Spotkanie dotyczyło podpisanej dziś (16.01) przez Prezydenta RP ustawy nowelizującej między innymi kodeks wyborczy.
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział, że podczas godzinnej dyskusji z politykami PSL-u poruszono też kwestie związane ze zmianami jakie nowelizacja wprowadza w samorządach. Poinformował przy tym, że Prezydent RP podpisał ustawę, ponieważ w jego ocenie zawiera wiele dobrych rozwiązań. „Mówimy o wzmocnieniu instytucjonalnym mechanizmów prospołecznych, proobywatelskich, które zwiększają transparentność, jeżeli chodzi o działanie organów jednostek samorządu terytorialnego. Wzmacniają rolę opozycji, jeżeli chodzi o komisję rewizyjną, przyznają większe uprawnienia pośrednio także obywatelom poprzez zwiększenie ich prawa do kontroli” – wyjaśnił minister Paweł Mucha.
Przewodniczący PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że podczas spotkania przedstawił Prezydentowi RP swoje argumenty przeciwko nowelizacji, która w niektórych fragmentach – w jego ocenie – jest niekonstytucyjna. PSL zamierza skierować ustawę do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny. „Nie osiągneliśmy tego co byśmy chcieli najbardziej, czyli zawetowania, ponieważ Pan prezydent podpisał tę ustawę. Są tam dobre zmiany, takie jak budżet obywatelski, ale jest bardzo dużo spraw, z którymi się nie zgadzamy” – wytłumaczył przewodniczący.
Przygotowana przez PiS i uchwalona przez parlament ustawa wydłuża między innymi kadencję samorządów z 4 do 5 lat, wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmienia się też sposób wyłaniania sędziów do Państwowej Komisji Wyborczej. Siedmiu na dziewięciu z nich ma być powoływanych przez Sejm, po jednym przez Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.
IAR/Dawid Grygorcewicz/sk