Prezydent RP otworzył konferencję „Technologie przyszłości. Elektromobliność”

Prezydent RP otworzył konferencję „Technologie przyszłości. Elektromobliność”

Prezydent Andrzej Duda otworzył konferencję „Technologie przyszłości. Elektromobilność” w Pałacu Prezydenckim. W trackie przemówienia wskazał, że Polska poprzez gospodarkę opartą na rozwoju innowacyjnych technologii jest w stanie konkurować z Zachodem.

Prezydent RP ocenił, że elektromobilność jest bardzo ważna, ponieważ w dalszej perspektywie rezygnacja z samochodów spalinowych na rzecz elektrycznych zwiększy niezależność energetyczną kraju.

Andrzej Duda powiedział, że upowszechnienie się samochodów elektrycznych na polskich drogach zmniejszy zanieczyszczenie środowiska, a zintensyfikowanie badań i skoncentrowanie gospodarki na wytwarzaniu ich wytwarzaniu zwiększy naszą konkurencyjność. Pochwalił również polskie przedsiębiorstwa, które produkują pojazdy elektryczne. Niektóre z nich eksportują swoje produkty za granicę.

W spotkaniu biorą udział między innymi wiceminister energii Michał Kurtyka, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Maciej Chorowski, czy przedstawiciele polskich firm z sektora elektromobilności.

Konferencja poświęcona elektromobilności jest drugim spotkaniem z cyklu „Technologie przyszłości” zorganizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP. Celem jest zainicjowanie dyskusji na temat wyzwań jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji.

W porządku obrad Senatu znajduje się ustawa o elektromobilności, która dostosowuje polskie przepisy do unijnego rozporządzenia. Jej treść zakłada między innymi zwolnienie aut elektrycznych z akcyzy, a dla ich użytkowników zniesienie opłat za parkowanie w miastach. Ustawa przewiduje też budowę ponad sześciu tysięcy stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

IAR/Dawid Grygorcewicz/to/

COMMENTS

WORDPRESS: 0