HomePOLSKA

Prezydent przekazał ustawy o KRS i SN do ponownego rozpatrzenia przez Sejm

Prezydent przekazał ustawy o KRS i SN do ponownego rozpatrzenia przez Sejm

Prezydent Andrzej Duda przekazał ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym do ponownego rozpatrzenia przez Sejm – napisała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

Andrzej Duda zapowiedział zawetowanie obu ustaw tydzień temu. W wygłoszonym wtedy orędziu prezydent powiedział, że zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość w dużej mierze wychodziły naprzeciw oczekiwaniu Polaków. Dodał jednak, że jego zdaniem, ustawy wymagają zmian, aby zapewnić ich zgodność z Konstytucją, aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej, ale bez poczucia absolutnej bezkarności i nadrzędności, oraz stwarzały warunki, by sędziowie czuli się niezależni od różnego rodzaju nacisków
Andrzej Duda zapowiedział również, że w najbliższym czasie skieruje do Sejmu przygotowane przez siebie projekty ustaw, reformujących polskie sądownictwo. “Wierzę, że w możliwie krótkim terminie te poprawione ustawy zostaną przez parlament uchwalone i mądra, propaństwowa, a przede wszystkim prospołeczna reforma wymiaru sprawiedliwości stanie się faktem. Ludzie na to czekają” – powiedział prezydent.
Andrzej Duda podpisał natomast ustawę o ustroju sądów powszechnych.

IAR/Twitter/wcześn./dabr

COMMENTS