10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Prezydent przedstawia kolejny projekt pomocy „frankowiczom”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kancelaria Prezydenta przygotowała kolejny projekt pomocy „frankowiczom”, który ma trafić do sejmu jeszcze w lipcu.

Według dostępnych informacji ustawa zakłada powołanie subfunduszu przy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Z jego środków miałaby być finansowana restrukturyzacja kredytów walutowych, a pieniądze miałyby pochodzić z wpłat banków.

W jakiej kwocie? Projekt zakłada, że podstawą wyliczenia składki na fundusz miałaby być cała pula walutowych kredytów mieszkaniowych, a jej wysokość nie powinna przekroczyć 0,5% kwartalnie. Przy sumie takich kredytów na poziomie niemal 150 mld zł, banki w najgorszym przypadku musiałyby dołożyć w ciągu roku niemal 3 mld zł. To dość poważny argument do samodzielnego podjęcia działań w tym kierunku.

Pozostaje nam czekać na oficjalne informacje potwierdzające kształt projektu. Chociaż na rynkach akcji w ciągu ostatnich kilkunastu sesji zmienności można było „ze świecą szukać”, to na rynku ropy naftowej day-traderzy nie mogli się nudzić. Najpierw pokaźne wzrosty, motywowane przede wszystkim spadkiem wiertni wydobywczych w Stanach Zjednoczonych (po raz pierwszy od 24 tygodni, a później solidna korekta po słowach rosyjskich władz, dementujących możliwość większego ograniczenia wydobycia surowca.

Od zeszłego tygodnia w Indiach rozpoczął funkcjonowanie podatek GST (danina od wartości dodanej). Oznacza to ogromne zmiany dla indyjskiej gospodarki i wielką szansę na znaczące przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Istnieje jednak ryzyko chaosu, chociaż napływające z Indii informacje sugerują „gładkie” wprowadzenie podatkowej rewolucji. J

ej skala jest tak ogromna, że bank centralny zdecydował się nie szacować jakichkolwiek skutków reformy, bo jak uznali jego przedstawiciele: nie jest możliwe zrobienie tego w wiarygodny sposób. Jest to główny powód, dla którego RBI nie chce obniżyć stóp procentowych. Biorąc pod uwagę bardzo dobry początek sezonu monsunowego, dynamika inflacji w Indiach ma szansę na kontynuowanie trendu spadkowego.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520