20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Prezydent, premier i szef MON w delegacji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szef MON Mariusz Błaszczak i prezydent RP Andrzej Duda w USA. Wkrótce premier Mateusz Morawiecki na forum ekonomicznym w Davos.

 

Wyjątkowo intensywny grafik zagranicznych wizyt polskich władz w styczniu. Dyplomatyczną ofensywę rozpoczął premier Mateusz Morawiecki, który na początku miesiąca odwiedził Budapeszt i Brukselę.

W poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się natomiast w siedzibie głównej NATO w Brukseli z sekretarzem generalnym tej organizacji Jensem Stoltenbergiem. We wtorek poleciał do USA, a dziś rozmawia tam z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych – generałem Herbertem Raymondem McMasterem. Według nieoficjalnych informacji, głównymi tematami spotkania są kwestie bezpieczeństwa oraz obecności amerykańskich żołnierzy na wschodniej flance NATO. Dokładnie o tym miał rozmawiać w Waszyngtonie były szef MON Antoni Macierewicz. Jednak wcześniej został odwołany, a najego stanowisko powołano na poczatku miesiąca Mariusza Błaszczaka.

Kolejny zagraniczny wyjazd zaplanował także prezydent Andrzej Duda. W czwartek będzie obecny na debacie otwartej wysokiego szczebla Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat broni masowego rażenia.

– Debata stanowić będzie pierwszą okazję, po objęciu członkostwa, do zabrania przez Polskę głosu w Radzie Bezpieczeństwa na szczeblu głowy państwa – czytamy na oficjalnej stronie prezydenta RP. Podczas wizyty dojdzie także do spotkania Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Gutierresem.

W następną, zagraniczną wizytę pojedzie wkrótce także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poleci do szwajcarskiego kurortu w Davos, gdzie od 23 do 26 stycznia odbywać się będzie coroczne Światowe Forum Ekonomiczne. Weźmie tam udział w spotkaniach najważniejszych decydentów państw oraz szefów największych światowych koncernów. W sumie w Davos spodziewanych jest około trzech tysięcy liderów politycznych i gospodarczych, co jest doskonałą okazją do nawiązania nowych kontaktów. Rok temu Mateusz Morawiecki także wziął udział w spotkaniu w Davos, wtedy jako wicepremier polskiego rządu.

Michał Kurowicki AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520