HomePOLSKA

Prezydent: Polska instytucjonalnie przeciwdziałała Zagładzie Żydów

Prezydent: Polska instytucjonalnie przeciwdziałała Zagładzie Żydów

Prezydent Andrzej Duda, ogłaszając swoją decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, podkreślał, że Polska instytucjonalnie przeciwdziałała Holokaustowi. 

Prezydent zdecydował o podpisaniu nowelizacji i jednoczesnym skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. Ma on zinterpretować najważniejszy przepis nowelizacji, który przewiduje kary grzywny lub nawet więzienia za nieprawdziwe przypisywanie państwu lub narodowi polskiemu współodpowiedzialności za niemieckie zbrodnie okresu II wojny światowej.
Andrzej Duda mówił, że jest pełen szacunki dla bólu i pamięci narodu żydowskiego. Jednak, jak podkreślał, okrucieństwo hitlerowskich Niemiec jest wspólnym udziałem zarówno Polaków, jak i Żydów. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej zginęły ponad 3 miliony polskich Żydów. Polacy w żaden systemowy sposób nie brali udziału w Holokauście – mówił prezydent, dodając, że władze podziemne i emigracyjne starały się pomagać Żydom. “To wielkie, wspaniałe karty chwały wypisane przez Zofię Kossak-Szczucką, przez Irenę Sendlerową w ratowaniu żydowskich dzieci, to wielka misja Jana Karskiego, zlecona przez rząd emigracyjny w Londynie aby udokumentować i zaraportować państwom alianckim sytuację w Polsce, a przede wszystkim zagładę Żydów. To także misja rotmistrza Pileckiego do Auschwitz” – wyliczał Andrzej Duda.
Prezydent przyznał też, że w czasie wojny były przypadki “wielkiej niegodziwości”, związane z wydawaniem Żydów Niemcom przez szmalcowników. Były też przypadki wynikające ze strachu o życie – tłumaczył Andrzej Duda podkreślając, że nie było instytucjonalnej kolaboracji z Niemcami. “Nie było żadnego systemowego udziału ani państwa polskiego, które nie istniało, ani żadnych polskich instytucji w niemieckim przemyśle zagłady” – oświadczył prezydent. “Nie było instytucjonalnej kolaboracji pomiędzy Polską a Niemcami. W wielu krajach były rządy sprzyjające Niemcom, w wielu krajach były marionetkowe rządy wyznaczone przez Niemcy hitlerowskie, w Polsce taka sytuacja nie miała miejsca. Polska walczyła z Niemcami” – podkreślił Andrzej Duda.
Na decyzję prezydenta w sprawie ustawy o IPN zareagował izraelski MSZ. W oświadczeniu zaznaczono, że resort dyplomacji Izraela kontynuuje dialog z polskimi władzami i z rezerwą odnosi się do nowelizacji ustawy. “Mamy nadzieję, że uda nam się uzgodnić zmiany i poprawki w nowelizacji ustawy o IPN, gdy będzie się nią zajmował Trybunał Konstytucyjny” – czytamy w dokumencie izraelskiego MSZ.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/Siekaj

COMMENTS