7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę reformującą sądy. Opozycja: „Ustawą kagańcowa” to kwintesencja niesamodzielności prezydenta

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent podpisał ustawy o reformie sądów. Poinformował na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę reformującą wymiar sprawiedliwości – poinformował we wtorek prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.

– To oznacza, że pan prezydent przychylił się do głosu tych osób, które twierdzą, że te przepisy które zostały w ostatnim czasie uchwalone przez parlament, powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości. I stąd taka decyzja, decyzja podjęta po szerokich konsultacjach, także z częścią opozycyjną polskiego parlamentu – mówił Spychalski.

Prezydencki minister dodał, że ustawa zapewni stabilność wymiaru sprawiedliwości, który wymaga reformy. – Natomiast na dzisiaj najważniejsze jest to, żeby wymiar sprawiedliwości był stabilny i żeby orzeczenia i wyroki wydawane przez sądy były wyrokami pewnymi. Pan prezydent zawsze stoi po stronie obywateli, każdą decyzję, która podejmuje, podejmuje przez pryzmat dobra obywateli – podkreślił.

Podpis prezydenta cieszy polityów PiS. – Ustawa podpisana, zapobiega chaosowi i anarchii w wymiarze sprawiedliwości – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

– Podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą reformującą sądy wywoła wściekły atak w kampanii wyborczej. Ulica, zagranica i polskojęzyczne media będą robić wszystko, by wybory prezydenckie wygrała ich polityczna pacynka. Już dziś szykujmy się do wielkiej bitwy o Polskę! – stwierdził z kolei wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Opozycja: To kwintesencja niesamodzielności prezydenta

– Nigdy nie zgodzimy się na upolitycznianie sądów i odbieranie sędziom ich niezależności. Wolne sądy to również wolni obywatele, a wszystkie ustawy muszą być zgodne z polską Konstytucją – oznajmiła była premier Ewa Kopacz.

– Decyzja prezydenta jest kwintesencją niesamodzielności i wpisania się w antyobywatelską i antyeuropejską politykę PiS. To kolejny krok w zagwarantowaniu obozowi władzy bezkarności, a Polsce – absolutnego chaosu w sądownictwie. Wstyd Panie Prezydencie – stwierdził na Twitterze przewodniczący PO Borys Budka.

– Wierzę, że ten podpis zadecyduje o przegranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Jeśli Polacy wierzą Sądowi Najwyższemu, jeśli chcą zostać w UE, to nie mogą popierać kogoś, kto podpisał ustawę kagańcową – stwierdziła w mediach społecznościowych Posłanka KO Katarzyna Lubauer.

Z kolei lider Wiosny Robert Biedroń stwierdzi, że prezydent „nie tylko opinie Polek i Polaków, ale także UE, Komisji Weneckiej czy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. – Podpisał ustawę „kagańcową”, która uderza w niezależność i niezawisłość sędziów w Polsce. To zamach stanu na trójpodział władzy, który dzieje się na naszych oczach! – stwierdził.

Ustawa dyscyplinująca w Sejmie

Ustawa dyscyplinująca sędziów, zwana przez opozycję „ustawą kagańcową”, pod koniec stycznia została przyjęta przez Sejm. Wcześniej ustawa została odrzucona przez senacką większość. Według sędziów i opozycji jest ona niezgodna z konstytucją.
Projekt nowelizacji ustaw sądowych autorstwa PiS w założeniu partii rządzącej ma dyscyplinować sędziów, którzy przekraczają swoje uprawnienia, np. poprzez podważanie kompetencji sędziów Izby Dyscyplinarnej do orzekania. Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu.

Spotkanie prezydenta z klubami parlamentarnymi

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda spotkał się z kubami i kołami parlamentarnymi, aby omówić m.in. wątpliwości opozycji związane z nowelizacją ustaw sądowych.
Z prezydentem rozmawiali wówczas m.in. szef PO Borys Budka, lider SLD Włodzimierz Czarzasty, przewodnicząc PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Wiosny Krzysztof Gawkowski i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki.
Prezydencki minister Paweł Mucha podkreślił na briefingu po spotkaniu, że dla prezydenta „nie ulega wątpliwości, że zgodnie z polską konstytucją, z art. 7 wszelkie organy władzy publicznej działają na postawie i w granicach prawa”. – Pan prezydent także wskazywał na związanie tą zasadą i Sądu Najwyższego, i wszystkich innych organów konstytucyjnych i władzy publicznej, które w Rzeczypospolitej Polskiej działają. Pan prezydent także bardzo wyraźnie zwracał uwagę na potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości, jaki taki postulat, który bardzo często jest wobec niego formułowany na spotkaniach krajowych. Tutaj pan prezydent mówił o tym i ten głos też był przez państwa posłów powtarzany, że oni także się z takim postulatem zgadzają – tłumaczył Mucha.

– Myślę, że bez pewnej przesady mogę powiedzieć, że chyba wszystkie strony tego spotkania były przekonane co do potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości – stwierdził Paweł Mucha.
Dodał, że „w dyskusji szczegółowej” były różne stanowiska prezentowane przez klubu parlamentarne, co do szczegółowej kwestii ustawy o sądach.

Red. Leszek Rudziński PolskaPress AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520