12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jest to wykonanie postanowienia zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak dodał, postanowienie nie jest samowykonalne, więc potrzebna była zmiana prawa i przygotowanie stosownej ustawy. Takie działania legislacyjne zostały podjęte.

„Jeśli chodzi o ustawę, to pan prezydent nie stwierdził, żeby tutaj występowała jakakolwiek niezgodność z polską konstytucją. Z drugiej strony ustawa oczywiście nie dotyczy sfer podstawowych, związanych z funkcjonowaniem nowo powoływanych Izb: Kontroli Nadzwyczajnej, Spraw Publicznych i Dyscyplinarnej oraz Skargi Nadzwyczajnej” – powiedział minister Paweł Mucha.
Nowelizacja została uchwalona przez Sejm 21 listopada, 23 listopada zaakceptował ją Senat, trzy dni później trafiła na biurko Andrzeja Dudy. Prezydent miał czas do dzisiaj na podjęcie decyzji.
Nowelizacja zakłada między innymi, że sędzia Sądu Najwyższego albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia tego roku, czyli w momencie wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy. Przepisy wskazują też, że jeśli do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego lub prezesa Sądu Najwyższego, kadencję uważa się za nieprzerwaną.
Dzisiaj konieczność zawieszenia obowiązującej dotąd ustawy o Sądzie Najwyższym ostatecznie orzekł unijny Trybunał Sprawiedliwości. Wyrok ogłosiła Wielka Izba Trybunału, złożona z 15 sędziów, potwierdzając tym samym wstępnie postanowienie wiceprezes Trybunału z października. Polska wprawdzie wprowadziła zmiany do ustawy, ale brakowało wtedy jeszcze podpisu prezydenta. W świetle prawa obowiązywała więc nadal ustawa, którą Komisja Europejska zaskarżyła do Trybunału.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/mile/wcześn./dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520