HomeKultura

Prezydent otworzył Mobilne Multimedialne Muzeum

Prezydent otworzył Mobilne Multimedialne Muzeum

Prezydent Andrzej Duda otworzył multimedialną wystawę z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Otworzył ją w Warszawie, tuż przy Pałacu Prezydenckim, ale nie zostanie ona tam na stałe. W ciągu stu dni odwiedzi ponad 50 miejscowości we wszystkich województwach. Wystawa jest nietypowa, mieści się bowiem w naczepie dużej ciężarówki. 
Prezydent wyraził nadzieję, że mobilne muzeum zwiedzi wielu Polaków, zwłaszcza młodych. Jak mówił, ekspozycja pokazuje, że niepodległość została odzyskana dzięki współpracy ludzi o różnych poglądach, których łączyło dążenie do tego, by niepodległa i suwerenna Polska wróciła na mapę świata.
W muzeum można oglądać dorobek Polaków z ostatniego stulecia, między innymi w dziedzinie kultury, sportu czy technologii – powiedział prezydent. Jak podkreślił, zależy mu na tym, by młodzież mogła tam obejrzeć wynalazki Polaków. Część z nich to przedmioty codziennego użytku, jak wycieraczki samochodowe czy jednorazowe igły.
Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że przedsięwzięcie się udało i że wystawa, pod auspicjami prezydenta, wyruszy w Polskę i będzie objeżdżała polskie miasta i miasteczka.
Wystawa prezentuje historię II Rzeczypospolitej za pomocą najnowocześniejszej techniki. Wiele miejsca poświęcono ojcom niepodległości: Józefowi Piłsudskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Wincentemu Witosowi i Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Jest także możliwość zrobienia sobie zdjęcia z podobiznami narodowych bohaterów. Andrzej Duda z tej okazji skorzystał.
Na tablicy multimedialnej poświęconej polskim osiągnięciom z tego okresu jest też informacja o Polskim Radiu. Można przeczytać, że powstało w 1925 roku, a liczba abonentów z roku na rok rosła.
Mobilne muzeum można zwiedzać dziś do 20.00 i jutro w godzinach od 10.00 do 16.00. Później wystawa wyruszy w podróż po Polsce. Odwiedzi łącznie 56 miejscowości, między innymi Świdnicę, Legnicę, Głogów, Wałcz i Kołobrzeg.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/S.Białek/M.Fedusio/J.Turkowska/dabrCOMMENTS