Prezydent odznaczył pośmiertnie Jerzego Gruzę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent odznaczył pośmiertnie Jerzego Gruzę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Jerzego Gruzę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe reżysera – twórcy kultowych polskich filmów i seriali. Prezydent w liście odczytanym przez swojego doradcę Tadeusza Deszkiewicza napisał, że śmierć Jerzego Gruzy oznacza symboliczne domknięcie pewnego rozdziału w dziejach polskiego filmu i teatru.

“Odszedł arcymistrz komedii, reżyser, scenarzysta, aktor, przez całe swe twórcze życie dbał o to by poprawiać nastrój Polakom, co zwłaszcza w czasach PRL-u nie było zadaniem łatwym” – podkreślił w liście prezydent. “Żegnamy go dzisiaj ze smutkiem ale jednocześnie pamiętając o wszystkich wspaniałych dziełach które nam pozostawił i z przekonaniem, że będą one bawić i wzruszać w przyszłości” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent odznaczył Jerzego Gruzę za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury i za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.

Jerzy Gruza stworzył kultowe polskie seriale – “Wojnę domową” i “Czterdziestolatka”. W swoim dorobku miał też takie filmy i seriale jak: “Pierścień i róża”, “Czterdziestolatek. 20 lat później”, “Przeprowadzka, “Dzięcioł”, “Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, “Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy”, “Alicja”. Reżyserował liczne spektakle Teatru Telewizji, między innymi “Grona gniewu” Johna Steinbecka, “Szkołę wdów” Jeana Cocteau, czy “Mieszczanin szlachcicem” Moliera.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agata Woźniak/Agnieszka Drążkiewicz/Mariusz Pieśniewski/sp/gajCOMMENTS

WORDPRESS: 0