20 C
Chicago
środa, 24 lipca, 2024

Prezydent odmówił nominacji dziesięciu sędziów sądów powszechnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jak informuje środowa „Gazeta Wyborcza” prezydent Andrzej Duda odmówił nominacji dziesięciu sędziom sądów powszechnych, a odmowa ta nie została uzasadniona przez Kancelarię Prezydenta.

Już kilka miesięcy temu Krajowa Rada Sądownictwa złożyła do prezydenta wnioski o nominacje sędziowskie dla 13 osób. Prezydent Duda odmówił nominacji dziesięciu osobom, z których dziewięć starało się o awans. Jeden z sędziów starał się o awans na sędziego sądu rejonowego.

W przeszłości odmowa nominacji sędziowskiej zdarzyła się w Polsce tylko jeden raz za prezydentury Lecha Kaczyńskiego, gdy w 2007 roku nie podpisał nominacji dziewięciu osobom. Według Konstytucji sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek KRS.

Krajowa Rada Sądownictwa skrytykowała decyzję prezydenta. Rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek pwoiedział w „GW”, że władza wykonawcza chce podporządkować sobie władzę sądowniczą. Prezydent Duda powinien według Żurka uzasadnić swoją decyzję, a procedury stosowane przez KRS przy awansowaniu sędziów rzecznik KRS ocenia bardzo dobrze.

TS/Piotr Mieszkowski AIP, Fot. flickr.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520