HomePOLSKA

Prezydent: Obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter ciągły

Prezydent: Obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter ciągły

Obecność wojsk USA w Polsce będzie mieć charakter ciągły – mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. W środę w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali porozumienie na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. W Polsce mają też powstać centra szkoleniowe, logistyczne oraz amerykańskie dowództwo na poziomie dywizyjnym.

Żołnierze mają stacjonować w Polsce na zasadzie rotacyjnej, podobnie jak przysłane wcześniej jednostki. Polskie władze zabiegały wcześniej o stałą bazę USA. Jednak jak mówi Polskiemu Radiu prezydent Andrzej Duda, w praktyce amerykańscy żołnierze będą nad Wisłą cały czas. “Obecność żołnierzy ma być rotacyjna i ciągła, natomiast obecność baz ma być stała i trwała. Baza to infrastruktura, więc baza rzeczywiście będzie i baza będzie stała i trwała, a obecność żołnierzy będzie ciągła, choć żołnierze będą się zmieniali w formule rotacyjnej, ale będzie też trwała w tym znaczeniu, że zawsze będą amerykańscy żołnierze w Polsce. Taka mniej więcej jest treść tego porozumienia” – powiedział prezydent w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia w Houston.
O szczegółach rozmieszczenia wojsk mają teraz rozmawiać wojskowi eksperci z obu krajów. Rząd w Warszawie chce też dodatkowo kupić od Amerykanów 32 nowoczesne myśliwce F-35.
Prezydent Donald Trump zapowiedział w Białym Domu, że za wszystko zapłaci Polska. W rozmowie z Polskim Radiem prezydent Andrzej Duda nie chciał podać dokładnych kwot, ale zapewniał, że płatności będą rozłożone w czasie. “Pamiętajmy o tym, że to są długofalowe programy, od momentu, kiedy w ogóle Amerykanie zgodzą się sprzedać te samoloty F-35 do momentu, kiedy te samoloty do nas przyjdą i trzeba będzie za nie płacić, to minie cały cykl w związku z czym to nie jest tak, że my będziemy musieli za to płacić jutro. Jest kolejka, wiele państw na te samoloty czeka, to jest tak, że my musimy do tej kolejki jakość wejść” – dodał prezydent.
Nowe decyzje mają wzmocnić bezpieczeństwo całego regionu ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Obecnie nad Wisłą jest około 4.5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Część z nich została wysłana na podstawie decyzji ze szczytu NATO z 2016 roku, a część na mocy decyzji poprzedniego prezydenta USA, Baracka Obamy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski, Houston/pbp

COMMENTS