HomeŁódzkie

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska winna poświadczenia nieprawdy w dokumentach

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska winna poświadczenia nieprawdy w dokumentach

Sąd Okręgowy w Łodzi podtrzymał wyrok, w procesie apelacyjnym prezydent miasta i jej partnera. W marcu, w pierwszej instancji sąd uznał Hannę Zdanowską za winną poświadczenia nieprawdy, co pozwoliło jej partnerowi (Włodzimierzowi G.) dostać 200 tysięcy złotych kredytu.
Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed dziesięciu lat. Wtedy Hanna Zdanowska (wówczas jeszcze jako poseł) miała złożyć w banku dokumenty z których wynikało, że dostała od swojego partnera 50 tysięcy złotych. Bank uznał to za wkład własny i przyznał Włodzimierzowi G. kredyt hipoteczny.
Sąd 1-wszej instancji – skazał prezydent Łodzi na karę 20 tysięcy; a jej partnera – 25 tysięcy złotych. I ten wyrok – został podtrzymany. Sąd nie dał wiary, że wkładem własnym – były nakłady na remont mieszkania, które poczynił partner Hanny Zdanowskiej. Uzasadniając wyrok sędzia Anna Małecka podkreśliła, że Hanna Zdanowska wiedziała, że jej partner ubiega się o udzieleniu kredytu na zakup mieszkania, a nieprawdziwie przez nią poświadczone przed notariuszem dokumenty zostaną przedstawione bankowi. Zwróciła również uwagę, że samo złożenie nieprawdziwych dokumentów – jest ścigane prawem. Nie ma znaczenia, czy rzeczywiście wpłynęły one na decyzję o przyznaniu kredytu.
Po wydanym wyroku urzędująca prezydent Łodzi zapewniła, że własny kredyt spłaciła, a kolejny, którego dotyczył jest regularnie spłacany. “Bank nie dopatrzył się żadnej nieprawidłowości. Uważam, ze nie zrobiłam w tej sprawie nic złego” – oświadczyła Hanna Zdanowska. Zapowiedziała również skierowanie do Sądu Najwyższego wniosku o kasację orzeczenia oraz ewentualny wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wyrok – nie był jednogłośny. Jeden sędzia – złożył odrębne zdanie. Wyrok – jest prawomocny.
.

IAR/TVP Info//mt/kj

COMMENTS