23.1 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Prezydent Krakowa pozwie premiera Morawieckiego? Chodzi o smog

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na niedzielnej konwencji wyborczej PiS w Krakowie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że władze Krakowa „nie zrobiły nic lub prawie nic” w walce o czyste powietrze. Władze Krakowa odpowiedziały publikując komunikat, co udało się osiągnąć miastu w tej sprawie. Nieoficjalnie dowiadujemy się, rozpatrywane są możliwe kroki prawne, w tym pozew w trybie wyborczym.

Podczas niedzielnej konwencji wyborczej PiS w Małopolsce, premier Mateusz Morawiecki pojawił się m.in. w Skawinie i Krakowie. W stolicy województwa zachwalał kandydaturę Małgorzaty Wassermann, która walczy o fotel prezydent miasta. Przekonywał, że mieszkańcy powinni poprzeć Małgorzatę Wassermann, bo to gwarantuje skuteczną walkę ze smogiem. Czego jego zdaniem poprzednicy nie robili. – Musimy pokazać w Krakowie to, co pokazaliśmy na poziomie rządu, gdzie w ciągu dziewięciu miesięcy wdrożyliśmy rozporządzenie o jakości kotłów i ustawę o jakości paliw. Ruszyliśmy realnie, już z pierwszym domem, z ustawą o termomodernizacji domów jednorodzinnych w całej Polsce – wyliczał Morawiecki.

 

Dalej podkreślił, że dzięki temu Małgorzata Wassermann niesie ze sobą wielki ładunek wiarygodności. – Drodzy mieszkańcy Krakowa. Z panią Małgorzatą Wassermann jako prezydent będziemy w stanie dużo szybciej (działać – red), niż ta niemoc, którą w wyroku z 22 lutego tego roku Trybunał Sprawiedliwości – a odnosił się do lat 2008-2015, określił jako brak polityki na rzecz czystego powietrza. Poprzednicy, w tym ci którzy rządzili tym miastem, nie zrobili nic lub prawie nic (w zakresie poprawy jakości powietrza – red.) – mówił premier Morawiecki.

 

Następnie zaznaczył, że Małgorzata Wassermann ma wiele rozwiązań, które zmienią powietrze miasta. – Krakowskie powietrze będzie bardziej czystsze, my będziemy zdrowsi, a w naszych portfelach będzie więcej środków, bo dzięki termomodernizacji będzie mniejsza potrzeba wydawania pieniędzy na gaz, węgiel czy inne paliwo – mówił premier. Na powyższe słowa zareagowały władze Krakowa, które wydały komunikat, w którym zaznaczają, co miasto zrobiło w walce ze smogiem w ciągu ostatnich lat. Nieoficjalnie dowiadujemy się, że rozpatrywany jest pozew w trybie wyborczym przeciwko premierowi.

 

Co miasto zrobiło w walce ze smogiem

 

 

  • Dotacje na likwidację pieców opalanych paliwem stałym, w tym, w szczególności węglem (PONE – Program Ograniczania Niskiej Emisji). W latach 2012-2018 zlikwidowano ok. 22,5 tys. pieców węglowych. Oznacza to, że na terenie miasta do usunięcia w 2019 r. pozostanie ok. 4 tys. palenisk. Na ten cel wydatki poniesione tylko w tej kadencji przekroczą 200 mln zł. Planowane wydatki na 2019 r. to ok. 100 mln zł (PONE, OZE, ZIT). Tylko w 2017 r. środki finansowe zaangażowane w ramach PONE przekroczyły ponad trzykrotnie wydatki łączne Poznania, Łodzi, Katowic i Wrocławia.

 

  • Ponadto, MPEC w ramach PONE, w latach 2014-2017 wybudował 59,2 km sieci ciepłowniczych. Tylko w 2018 r. powstanie jeszcze dodatkowych 20 km sieci, co łącznie da 80 km nowych sieci ciepłowniczych.

 

  • Program osłonowy dopłat do rachunków za ogrzewanie ekologiczne (LPO). Miasto wspiera osoby, które wymieniły piece na ogrzewanie proekologiczne, zwracając różnicę w rachunkach. W ramach LPO w latach 2014-2018 miasto udzieliło świadczeń na kwotę blisko 5,9 mln zł.

 

  • Kontrola spalania odpadów, realizowany przez Straż Miejską. Od 2015 do 2018 r. funkcjonariusze przeprowadzili ponad 20 tys. kontroli pieców i kotłów węglowych pod kątem spalania odpadów. Nałożono blisko 650 mandatów karnych na kwotę 82,3 tys. zł, ponadto pouczono blisko 450 osób.

 

  • Wymiany starego taboru autobusowego na zeroemisyjny. W latach 2015-2018 Miasto zakupiło 349 sztuk nowoczesnych autobusów przekraczających wartość 431 mln zł.

 

  • Pilotażowy program termomodernizacji budynków (od 2018 r.). Aktualnie trwa realizacja. W 2018 r. kwota przeznaczona na jego realizację to 1 mln zł. Maksymalna łączna wysokość dotacji to 100 proc. kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 50 tys. zł). Beneficjentami programu mogą zostać osoby, w przypadku których dochód gospodarstwa domowego wynosi do 250 proc. kryterium dochodowego w oparciu o ustawę o pomocy społecznej. Wstępny plan na 2019 r. zakłada wydatkowanie 15 mln zł na ten cel.

 

  • Zakup 5 nowych stacji monitoringu jakości powietrza, działających w ramach państwowego monitoringu środowiska – aktualnie Kraków jest w Polsce liderem pod względem liczby stacji monitorujących jakość powietrza

 

  • Współpraca z Policją przy realizacji kontroli jakości spalin pojazdów.

 

  • Wprowadzenie systemu bezpłatnej komunikacji w dniach z ponadnormatywnymi przekroczeniami stężeń pyłów w atmosferze (jako pierwsze miasto w Polsce).

 

 • Współpraca z gminami ościennymi w ramach stowarzyszenia Metropolia Krakowska, chcąc wesprzeć wysiłki sąsiednich gmin, na rzecz likwidacji ponad 40 tys. starych palenisk węglowych.

 

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520