HomePOLSKA

Prezydent komentuje film “Tylko nie mów nikomu”

Prezydent komentuje film “Tylko nie mów nikomu”

Prezydent uważa, że walka z pedofili jest konieczna “bezwzględnie i wszędzie”. Andrzej Duda odniósł się na Twitterze do filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu”, opisującego przypadki nadużyć seksualnych, jakich dopuścili duchowni wobec dzieci.
“Film robi wrażenie” – napisał Andrzej Duda. Dodał, że z pedofilią trzeba walczyć “wszędzie tam, gdzie osoba dorosła może w ohydny sposób skrzywdzić dziecko” W tym kontekście wymienił szkołę, kolonie, harcerstwo, Oazę i inne organizacje. “Zero tolerancji! Patrz uważnie! Rozmawiaj ze swoim dzieckiem!” – apeluje do rodziców prezydent Andrzej Duda.
Film dziennikarza Tomasza Sekielskiego został opublikowany w internecie w sobotę. Od emisji obejrzało go ponad 8 milionów osób. Autor obrazu rozmawia z księżmi i ich ofiarami. Po pojawieniu się filmu prezes PiS zapowiedział zmiany w prawie mające na celu między innymi zaostrzenie kar za pedofilię, a posłowie PO-KO złożyli w Sejmie projekty między innymi zmian w kodeksie karnych mające na celu wykluczenia przedawnienia przestępstw pedofilskich. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie “Tylko nie mów nikomu”.
W dzień emisji filmu prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział, że jest “głęboko poruszony” filmem. “Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła” – powiedział w specjalnym oświadczeniu. Dodał, że opisane przypadki trzeba wyjaśnić, a nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./to/dabr

COMMENTS