HomeŚwiat

Prezydent Izraela spotkał się z polskimi Sprawiedliwymi

Prezydent Izraela spotkał się z polskimi Sprawiedliwymi

Prezydent Izraela Reuven Rivlin powiedział, że odwaga polskich Sprawiedliwych jest godna podziwu. Spotkał się on w Jerozolimie z grupą odznaczonych medalami “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Trwa tam IV Zjazd Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Podczas przywitania z podziwem mówił o ich postawie. “Godna podziwu jest ich odwaga, wyjątkowa śmiałość, humanizm wobec drugiego człowieka, nie ważne jakiej był narodowości. To wymagało niezwykłej siły i odwagi. To wywołuje wzruszenie u każdego człowieka, z pewnością u narodu żydowskiego” – mówił prezydent Rivlin. Powiedział też, że na kartach historii narodu żydowskiego i całego świata, to co uczynili Sprawiedliwi wśród Narodów Świata zapisane jest złotymi literami, “szczególnie literami humanizmu i bohaterstwa”.

Uczestniczący w spotkaniu szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał o tym, że od agresji Niemiec na Polskę zaczęła się gehenna narodów polskiego i żydowskiego. “Na szczęście w tych ciemnych czasach, tragicznych czasach znaleźli się ci, którzy ryzykując własne życie potrafili ocalić drugiego człowieka, zachować człowieczeństwo” – powiedział minister Kasprzyk. Spotkanie z prezydentem Izraela nie było w planach patriotycznej pielgrzymki polskiej delegacji do Izraela, która trwa od niedzieli.

Prócz grupy Sprawiedliwych, Jana Józefa Kasprzyka w spotkaniu uczestniczyli też weterani 2. Korpusu Polskiego, ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma oraz Krzysztof Kozłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/mt

COMMENTS