HomePOLSKA

Prezydent Duda zaprasza nową Prezydent Słowacji, zwolenniczkę adopcji dzieci przez pary homoseksualne, do Polski

Prezydent Duda zaprasza nową Prezydent Słowacji, zwolenniczkę adopcji dzieci przez pary homoseksualne, do Polski

Prezydent Andrzej Duda pogratulował Zuzanie Czaputovej wyboru na prezydenta Słowacji i zaprasza ją do złożenia wizyty w Polsce. W sobotę, w drugiej turze wyborów pokonała ona byłego unijnego komisarza Marosza Szefczovicza i stała się pierwszą kobietą-prezydentem w historii Słowacji.

Andrzej Duda z tej okazji napisał w depeszy opublikowanej na stronie prezydent.pl: “Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia wielu sukcesów w pełnieniu tej zaszczytnej misji”. Wyraził też przekonanie, że “tradycyjnie przyjazne i bliskie” stosunki między Polską a Słowacji będą się nadal dynamicznie rozwijać, a współpraca “zostanie utrzymana i pogłębiona” Prezydent Duda przypomniał, że Słowacja jest ważnym partnerem w inicjatywie Trójmorza, w Grupie Wyszehradzkiej i Bukareszteńskiej Dziewiątce. “Warszawa i Bratysława wnoszą także konstruktywny i konkretny wkład do zapewnienia bezpieczeństwa w Europie” – pisze prezydent Andrzej Duda, dodając, że oba kraje są aktywne w NATO i Unii Europejskiej. “Pragnę zapewnić, że Słowacja zawsze może liczyć na przychylność i solidarność Polski” – napisał Andrzej Duda. Zaprasza też Zuzanę Czaputovą do złożenia wizyty w Polsce “przy najbliższej możliwej okazji”.

 

Prawniczka i działaczka obywatelska Czaputova stała się szerzej znana po zakończonej sukcesem 14-letniej walce przeciwko wysypisku śmieci w rodzinnej miejscowości Pezinok, położonej na przedmieściach Bratysławy. Współpracowała także ze stowarzyszeniem Via Iuris, które wspiera obywateli w obronie ich praw i we współdecydowaniu o sprawach publicznych.

W 2017 roku przystąpiła do liberalnej partii Postępowa Słowacja (PS). Została jej wiceprzewodniczącą, a z funkcji zrezygnowała po przejściu do drugiej tury wyborów prezydenckich. W kampanii wyborczej zwracano uwagę na jej poglądy, m.in. na gotowość przyzwolenia na rejestrowane partnerstwo osób tej samej płci i na adopcję dzieci przez takie pary.

inf. za nczas.com

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/prezydent.pl/to/dw

COMMENTS