HomePOLSKA

Prezydent Duda wystraszy się rolników?

Prezydent Duda wystraszy się rolników?

Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim delegację Komitetu Protestacyjnego Rolników. Jak podała Kancelaria Prezydenta, spotkanie dotyczyło procedowanej w parlamencie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Andrzej Duda rozmawiał także z przedstawicielami Porozumienia Rolniczego.

Rano prezydencki minister Andrzej Dera, poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że prezydent konsultuje zapisy ustawy o ochronie zwierząt z rolnikami. Pytany, czy Andrzej Duda skłania się do zawetowania ustawy, minister mówił, że z odpowiedzią należy zaczekać do zakończenia prac przez parlament.

Andrzej Dera podkreślił, że w opinii prezydenta trzeba pogodzić dobro zwierząt z interesem gospodarczym Polski. Wskazywał, że prezydent nie kwestionuje społecznego aspektu ustawy, który odnosi się do ochrony zwierząt, ale zwraca także uwagę na aspekt gospodarczy. Minister zaznaczył, że należy chronić interesy polskiego rolnictwa.
W ubiegłym tygodniu nad ustawą pracowały senackie komisje – rolnictwa i ustawodawcza. Senatorowie będą głosować nad nowelizacją 13 października.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt została przygotowana przez Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości. Zyskała poparcie prezesa ugrupowania – Jarosława Kaczyńskiego. Ustawa zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego. W ubiegłym tygodniu zajęły się nią senackie komisje – rolnictwa i ustawodawcza. W posiedzeniach uczestniczyli między innymi przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, a także gremiów skupiających przedsiębiorców, pracodawców i rolników.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Kancelaria Prezydenta & wcześn./d jl/w kj

COMMENTS