HomePOLSKAMazowieckie

Prezydent Duda w rocznicę stanu wojennego: To był akt antypolski

Prezydent Duda w rocznicę stanu wojennego: To był akt antypolski

Prezydent Andrzej Duda powiedział w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, że decyzja Rady Państwa z 13 grudnia 1981 roku była “aktem antypolskim”.

Jego zdaniem, w sprawie oceny stanu wojennego należy zająć jednoznaczne stanowisko. “Nazywajmy sprawy po imieniu. Przynajmniej mówmy, że stan wojenny był aktem antypolskim” – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent mówił też że stan wojenny był “brutalnym aktem zamordowania próby wzięcia oddechu wolności”. Andrzej Duda przyznał, że wspomnienie tamtego okresu dla wielu osób ma różny wymiar. “Jedni powiedzą: “Nie było Teleranka”, a inni” “Nie było mamy, nie było taty, bo przyszli i zabrali” – mówił prezydent. Podkreślił heroizm ludzi, z którymi walczyła komunistyczna władza. Stwierdził, że to problem, że odpowiedzialni za stan wojenny nie zostali rozliczeni.
Prezydent wręczył Ordery Odrodzenia Polski i Złote Krzyże Zasługi zasłużonym działaczkom opozycji demokratycznej represjonowanym w czasie stanu wojennego, między innymi Hannie Natorze-Macierewicz, Walentynie Nikodem, Elżbiecie Gajdzie-Bardon i Teresie Sasim.
Wcześniej, także w Pałacu Prezydenckim, ponad trzydzieści kobiet represjonowanych, internowanych i więzionych w czasie stanu wojennego zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Odznaczenia w imieniu prezydenta wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk.
W uroczystości wzięli udział minister obrony Antoni Macierewicz oraz doradczyni prezydenta Zofia Irena Romaszewska.
Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że w 1981 roku władza komunistyczna wypowiedziała wojnę własnemu społeczeństwu. “Najgorszym, co mogłoby nas wszystkich spotkać, to sytuacja, kiedy państwo polskie nie pamiętałoby o swoich bohaterach” – powiedział zastępca prezesa IPN. Dodał, że poprzez wręczenie odznaczeń nadanych przez Prezydenta RP, państwo polskie spłaca swój dług. Zaznaczył, że w 1989 roku Polska znów odzyskała nieodległość, dzięki takim ludziom jak odznaczone opozycjonistki. Wśród uhonorowanych znalazły się między innymi Hanna Natora-Macierewicz, Ewa Tomaszewska i Joanna Duda-Gwiazda.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Białek, Fot. Archiwum

COMMENTS