Prezydent Duda w ONZ: “Napadły nas nazistowskie Niemcy, a potem napadł Związek Radziecki”

Prezydent Duda w ONZ: “Napadły nas nazistowskie Niemcy, a potem napadł Związek Radziecki”

Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w siedzibie ONZ mówił o tym, że Polska została zaatakowana przez nazistowskie Niemcy, a potem Związek Radziecki.

 

Podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ prezydent Duda przypomniał innym przywódcom kawałek historii Polski. – 1 września 1939 roku o świcie rozpoczęła się inwazja nazistowskich Niemiec na moją ojczyznę – mówił w Nowym Jorku prezydent Duda. – 17 dni później otrzymaliśmy cios z drugiej strony. Związek Radziecki napadł na Polskę i Polska zniknęła z mapy. Ale Polacy są dumnym narodem, i nie poddali się, bo ponad wszystko cenią sobie wolność. I dlatego do końca walczyli – kontynuował.

 

– Jedną z ofiar II wojny światowej było prawo międzynarodowe, kolejną – prawo człowieka – mówił prezydent Duda. – Jak zauważył papież Jan Paweł II, pokój i prawo międzynarodowe są ze sobą powiązane – dodał prezydent.

 

– Szczególne znaczenie dla Polski ma ochrona wolności sumienia i słowa. Prawda dotycząca historii jest niezwykle istotnym elementem relacji pomiędzy państwami i narodami – powiedział Duda.

 

Następnie prezydent wspominał o samej organizacji ONZ, która powinna traktować wszystkich równo i starać się być bardziej efektywną. – Wszystkie państwa powinny móc korzystać z przysługujących im praw na równych zasadach – zaznaczył Duda. – Kluczowe jest kontynuowanie prac nad poprawą efektywności Rady Bezpieczeństwa ONZ – dodał prezydent.

 

Prezydent mówił również o najbardziej pokrzywdzonych przez wojny i konflikty zbrojne, o kobietach. – Naszej szczególnej troski wymagają kobiety. Łzy kobiety spowodowane wojną to największe oskarżenie w 21.wieku – mówił Duda.COMMENTS

WORDPRESS: 0