Prezydent Duda spotkał się prezydentem Ukrainy. Ważna deklaracja Zełenskiego

Prezydent Duda spotkał się prezydentem Ukrainy. Ważna deklaracja Zełenskiego

Prezydent Ukrainy zadeklarował, że zniesie moratorium na prowadzone przez polską stronę prace ekshumacyjne, nałożone przez poprzednie władze w Kijowie. Wołodymyr Zełenski rozmawiał na temat polityki historycznej z prezydentem Andrzejem Dudą podczas oficjalnej wizyty w Warszawie.

“Jestem gotów odblokować zakaz prac poszukiwawczych na Ukrainie. Z kolei strona polska uporządkuje miejsca pamięci w Polsce. Zaproponowałem też prezydentowi Dudzie postawienie na granicy Polski i Ukrainy wspólnego pomnika pojednania” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej prezydentów Wołodymyr Zełenski.
Andrzej Duda podkreślił, że aby osiągnąć porozumienie w sprawie polityki historycznej, niezbędne jest godne upamiętnienie polskich ofiar, które poległy na Ukrainie, a do tego – jak powiedział polski prezydent – potrzebne jest przeprowadzenie ekshumacji. “Jest to element, który ma dzisiaj znaczenie fundamentalne dla Polaków. To jest kwestia upamiętnienia najbliższych, tego, by było wiadomo, gdzie można zapalić swoim przodkom przysłowiowy znicz” – powiedział prezydent Duda.
Zakaz poszukiwań szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy obowiązuje od wiosny 2017 roku.
Andrzej Duda powiedział również, że Ukraina musi wrócić do granic sprzed aneksji części jej terytorium przez Rosję. Zapewnił prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że może liczyć na jego wsparcie w kwestii suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, obecnie częściowo okupowanej przez Rosję.
Prezydent Polski przypomniał, że Federacja Rosyjska zajęła Krym oraz okręgi doniecki i ługański. “Te terytoria muszą wrócić pod pełną kontrolę Ukrainy i w tym kierunku powinny zmierzać wszystkie podejmowane działania” – podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że stanowisko Polski jest w tej sprawie jednoznaczne. “Absolutnie tego nie akceptujemy. Uważamy, że polityka sankcji wobec Rosji musi być kontynuowana, bo jest to najbardziej pokojowy sposób wymuszenia tego, aby państwo przestrzegało standardów prawa międzynarodowego” – powiedział Andrzej Duda, dodając, że standardy te nie są obecnie przestrzegane.
Prezydent powiedział też, że nikomu nie wolno naruszać integralności terytorialnej Ukrainy. “Zwłaszcza teraz w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, trzeba podkreślać, jak bardzo ważne jest to, aby nie pozwalać nikomu – ani w Europie, ani na świecie – zmieniać granic siłą” – zaznaczył Andrzej Duda.
Przypomniał, że tak stało się na Ukrainie w 2014 roku. “Sytuacja musi wrócić do normalności, a normalność to powrót Ukrainy do pełnej integralności terytorialnej” – oświadczył prezydent Polski.
Jutro ukraiński prezydent weźmie udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0