Prezydent Duda spotka się z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois

Prezydent Duda spotka się z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois

Prezydent Duda spotka się z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois

CHICAGO: W zapowiedziach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych jest spotkanie z polskimi żołnierzami i oficerami służącymi w Gwardii Narodowej stanu Illinois w piątek, 18 maja, 2018 roku.  W spotkaniu uczestniczyć będą wysocy rangą przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP i dowódca WOT. W programie piątkowej części wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Chicago jest zaplanowana wizyta w bazie Gwardii Narodowej Illinois w Kankakee, w środkowej części stanu Illinois. Współpraca polskiego wojska z Gwardią Narodową stanu Illinois liczy 25 lat, zaczęła się w 1993 roku w czasie przemian ustrojowych w Polsce.

 

Gubernator Bruce Rauner w czasie ostatniej kwietniowej wizyty w Polsce był zaproszony na spotkanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę, spotkał się z przedstawicielami dowództwa amerykańskich sił, które służą obecnie w Polsce i wspólnie celebrowali 25. lecie współpracy z Ministrem Obrony RP – Mariuszem Błaszczakiem.

 

Gwardziści z Illinois pomagali polskim siłom zbrojnym w przygotowaniach się do wejścia do NATO w latach 1990tych.  Polscy żołnierze korzystają od wielu lat ze wspólnych szkoleń z Gwardią Narodową stanu Illinois przygotowując się do misji, takich jak w Kosowie, Iraku i Afganistanie. Gwardziści z Illinois wielokrotnie wyjeżdżali także do Polski. Opisywałem wielokrotnie wyjazdy Majora Simona Wlodarskiego,  podpułkownika Andrew Adamczyka i innych na ćwiczenia w Polsce i na misje zagraniczne. Wielu żołnierzy i oficerów służących w Gwardii Narodowej Illinois jest dwujęzycznych i posługuje się również językiem polskim.

 

Warto podkreślić, że obecnym dowódcą wojskowym Gwardii Narodowej Illinois jest gen. dyw. Richard Hayes. Gwardia Narodową w czasach pokoju podlega dowództwu gubernatora stanu Illinois, którym jest Bruce Rauner.Dla Gwardii Narodowej stanu Illinois Polska jest jedynym partnerem jako kraj we współpracy wojskowo-cywilnej.

Między resortami obrony USA i Polski trwa współpraca dotycząca przygotowań do reagowania w razie zagrożenia biologicznego (Transatlantic Collaborative Biological Resiliency Demonstration).

Gwardia Narodowa Illinois liczy ok. 10 tys. żołnierzy wojsk lądowych i ponad 3 tys. w jednostkach sił powietrznych. Wielu z tych żołnierzy wykonuje na
codzień różne funkcje cywilne, a raz w miesiącu odbywa dłuższe szkolenia, czy mogą zostać powołani do dłuższej służby co pewien okres czas. Pewna część służy jak pełnoetatowi zawodowi żołnierze i oficerowie.

Prezydent Duda z małżonką składa wizytę w USA w dniach 16-20 maja. Większą część podróży spędzi w Chicago. Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, głównym celem wizyty pary prezydenckiej w Chicago są spotkania z Polonią. Największe spotkanie dla kilkunastu tysięcy przedstawicieli Polonii i władz Chicago, powiatu Cook, władz stanu Illinois odbędzie się w Millennium Park, w centrum miasta, w sobotę 19 maja.

W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych prezydent poprowadził w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w czwartek, 17 maja, 2018 roku otwartą debatę na temat roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

W czasie Szczytu NATO w 2012 roku w Chicago odbyło się wcześniej spotkanie prezydenta Polski w bazie Gwardii Narodowej stanu Illinois w bazie w Marseilles. Żołnierze z tej bazy wspierali polskich wojskowych specjalistów przy zabezpieczaniu piłkarskich mistrzostw Euro 2012.

 

W kwietniu w Warszawie, z okazji 25. rocznicy współpracy Gwardii Narodowej Illinois z Siłami Zbrojnymi RP przyjęto deklarację proklamującą 15 sierpnia w tym stanie dniem strategicznego partnerstwa z Polską. W tym czasie odbyło się równoległe spotkanie w bazie Gwardii Narodowej w Chicago z udziałem dowództwa ING, wicegubernator stanu Illinois Evelyn Sanguinetti, Konsula Generalnego RP w Chicago – Piotra Janickiego z przedstawicielami polonijnych organizacji.

 

@ Tekst: Andrzej Mikołajczyk
Zdjęcia: KPRP; Gubernator Illinois/Illinois Governor; Alina Mikołajczyk

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0