15 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Prezydent Duda nie obejmie patronatem marszu ONR

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kancelaria Prezydenta RP podjęła dziś decyzję o odmowie objęcia patronatem Andrzeja Dudy Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce.

 

„W związku z medialnymi doniesieniami na temat rzekomego patronatu Prezydenta RP nad I Hajnowskim Marszem Żołnierzy Wyklętych (27 lutego), pragniemy poinformować, że Prezydent RP nie objął swoim patronatem wspomnianych uroczystości” – oświadczenie o takiej treści zostało zamieszczone na oficjalnej stronie Prezydenta RP.

 

„Wniosek w tej sprawie od organizatorów wpłynął do KPRP 8 lutego br.” – czytamy dalej. Marsz w Hajnówce organizują m.in. Obóz Narodowo-Radykalny Białystok i Narodowa Hajnówka.

 

Kontrowersje wokół objęcia przez głowę państwa patronatu wzbudzał obecny na plakacie promującym wydarzenie wizerunek Romulada Rajsa „Burego” oskarżanego o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Na grafice promującej marsz widnieje zdjęcie Romualda Rajsa ps. „Bury”, żołnierza ZWZ-AK, który był między innymi dowódcą II szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, a potem III Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Jego oddział, stanowiący po wojnie największe ugrupowanie NZW na Białostocczyźnie, stoczył wiele walk z siłami Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i MO. Według ustaleń śledztwa IPN z 2005 roku, Romuald Rajs odpowiada także za powojenne pacyfikacje kilku wsi, zamieszkanych przez prawosławną społeczność białoruską i zabójstwo kilkudziesięciu cywilów, co jednak kwestionują niektórzy historycy.

 

O „wycofanie” patronatu zaapelowała do prezydenta m.in. Partia Razem.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520