HomePOLSKA

Prezydent Duda: Nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem

Prezydent Duda: Nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie można postawić znaku równości między patriotyzmem a nacjonalizmem. Podczas wizyty w Krapkowicach w województwie opolskim prezydent odniósł się do sobotniego Marszu Niepodległości w Warszawie, na którym pojawiły się takie hasła jak “Europa biała albo bezludna”.
“Patriotyzm to miłość. To miłość ojczyzny, to miłość bliźniego, to miłość do rodaków, to miłość do wszystkich tych, którzy właśnie chcą szczęścia ojczyzny, powodzenia dla tych, którzy tutaj mieszkają. Nacjonalizm to spojrzenie negatywne, to spojrzenie, że nasz kraj jest tylko dla nas” – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że nasz kraj jest dla wszystkich tych, którzy chcą żyć w nim uczciwie i którzy chcą go budować.
Prezydent podkreślił, że nie ma w Polsce “miejsca ani zgody na ksenofobię, chorobliwy nacjonalizm i antysemityzm”. Dodał, że ludzie którzy propagują te postawy, są wykluczeni, mają postawę, której nie da się inaczej nazwać (jak) tylko postawą niegodną.
Prezydent powiedział, że nie ma znaczenia kolor skóry, ani skąd dana osoba pochodzi, ważne jest tylko to, żeby była wobec Polski lojalna. “Dla mnie Polak to ten, kto chce pracować dla Polski” – powiedział Andrzej Duda.
Prezydent dodał, że niepokoi go również sytuacja, w której w zagranicznych mediach ze wszystkich 60 tysięcy uczestników Marszu Niepodległości próbuje się robić nazistów. “W Polsce ludzie doskonale wiedzą, co to znaczy nazizm, co znaczy nienawiść i mordowanie ludzi z powodu ich pochodzenia; odrobiliśmy tę lekcję własną krwią” – powiedział Andrzej Duda.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dwi/dabr

COMMENTS