HomePOLSKA

Prezydent domaga się zakończenia rozmów koalicyjnych i realizacji obietnic wyborczych

Prezydent domaga się zakończenia rozmów koalicyjnych i realizacji obietnic wyborczych

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda oczekuje od koalicji rządowej realizacji obietnic wyborczych. Prezydencki minister wskazał na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że chodzi o gwarancję spokoju, stabilności i skuteczności w reformowaniu państwa. “Prezydent oczekuje na zakończenie rozmów koalicyjnych i podpisanie nowej umowy oraz nowy kształt rządu” – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Gość Sygnałów Dnia powiedział, że każdy krok, który zbliża rząd do stabilności i skuteczności, jest w dobrą stronę. “Dobrze, żeby ten nowy kształt rządu wyłonił się w sposób czytelny, od razu, by nie było zmian stopniowych, tylko żebyśmy rzeczywiście mogli mówić o jednej, odnowionej Radzie Ministrów” – wskazał Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister podkreślił, że ważne jest, by efektem rozmów między liderami PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia był rząd “stabilny, skuteczny i zdolny do reformowania Polski i realizowania obietnic wyborczych”. Jak dodał, wejście prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Rady Ministrów daje szansę na takie rządzenie.

“Prezes Kaczyński nie wchodziłby do rządu tymczasowego. Więc jeśli prezes wchodzi do rządu, który wyłoni się po nowej umowie koalicyjnej, to znaczy, że wierzy to, iż jest to rząd, który ma przyszłość i szansę, by stabilnie i skutecznie te reformy przeprowadzać” – wyjaśnił szef Gabinetu Prezydenta.

Krzysztof Szczerski powiedział, że ten ruch ze strony byłego premiera to także sygnał do wyborców i polityków, że nowa umowa koalicyjna daje gwarancję stabilnego rządu. “To jest, jak rozumiem gwarancja tego, że nowa umowa koalicyjna jest dogadana i daje szanse na kolejne trzy lata rządu większościowego” – argumentował prezydencki minister.

Podpisanie umowy koalicyjnej przez liderów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR1, wczesn./d Wj/w dw

COMMENTS