9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Prezydent: Biblioteka Narodowa jest nieocenioną skarbnicą polskiego i europejskiego dorobku intelektualnego /DUŻO ZDJĘĆ/

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Biblioteka Narodowa jest nieocenioną skarbnicą polskiego i europejskiego dorobku intelektualnego – mówił prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości 90-lecia jej reaktywowania. 

Rozporządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Ignacy Mościcki 24 lutego 1928 roku. Tradycje biblioteki sięgają jednak czasów Biblioteki Załuskich, otwartej dla publiczności w 1747 roku.
Andrzej Duda przypomniał, że rozporządzenie prezydenta Mościckiego przywracało Bibliotekę Narodową, która wcześniej istniała jako najstarsza biblioteka europejska o charakterze narodowym. Zwrócił uwagę na charakter państwowotwórczy i kulturotwórczy tej instytucji. Zwrócił uwagę, że to właśnie w oparciu o zasoby BN można obserwować, jak zmieniał się polski język, „kiedy zaistniał na papierze, kiedy zaczęła się tworzyć polska literatura”. „Kto wie, jaka byłaby Polska, gdybyśmy Biblioteki Narodowej nie mieli, kto wie, czy w ogóle by była” – zaznaczył prezydent.
Andrzej Duda zaznaczył, że Biblioteka Narodowa przez ponad 200 lat swojego istnienia przeżyła wiele tragicznych momentów. „I tych, kiedy caryca Katarzyna II zabrała z Polski zbiory, ale przede wszystkim kiedy przeżyła dramatyczną tragedię, która ją dotknęła w czasie II wojny światowej, kiedy Niemcy spalili zbiory niszcząc bezcenną tkankę kulturową naszego kraju, wielkie świadectwo naszej historii”, mówił.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział w czasie uroczystości, że Biblioteka Narodowa uosabia tragizm polskiej historii. Przypomniał, że w czasie II wojny światowej zostało zniszczonych 70 procent polskich zasobów bibliotecznych. Jego zdaniem daje to wyraz temu, „co żeśmy wszyscy przeżyli jako naród – czyli wybicie polskich elit”. „A mimo to ta instytucja wspaniale funkcjonuje” – podkreślił profesor Piotr Gliński.
Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski przypomniał, że choć formalnie instytucja ta świętuje 90-lecie reaktywowania, to jednak już w 1919 roku pojawiła się jako pozycja w budżecie państwa. Podkreślał, że najstarszy rękopis pochodzi z II wieku. W bibliotece znajduje się największa część rękopisów Fryderyka Chopina. W ostatnich latach trafiały tam rękopisy Henryka Mikołaja Góreckiego, Zbigniewa Herberta czy Marka Nowakowskiego.

fot. prezydent.pl
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/S.Białek & D.Piotrowska/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520