20.4 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

Prezydent Białorusi zlikwidował czarnobylską strefę ochronną

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko podpisał dekret na mocy którego została zlikwidowana strefa ochronna wokół Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno – Ekologicznego. To oznacza, że na Białorusi tereny przylegające do ziem najmocniej napromieniowanych po katastrofie w Czarnobylu będą mogły być przeznaczone na cele rolnicze.

Białoruska agencja prasowa „Biełta” powołując się na biuro prasowe prezydenta poinformowała, że strefa ochronna wokół rezerwatu radiacyjnego została zlikwidowana „w celu zniesienia ograniczeń w wykorzystaniu gruntów rolnych, znajdujących się w jego granicach”. Znaki informujące o skażeniu radiacyjnym terenu będą ustawione „bezpośrednio na granicy rezerwatu”.
Niezależne media zwracają uwagę, że na terenie strefy ochronnej wokół rezerwatu radiacyjnego, którą zlikwidował prezydent, są dwa rodzaje gruntów. Jedne są silnie napromieniowane, na nich nie można prowadzić działalności gospodarczej. Drugie, to tereny mniej napromieniowane, które teraz prawdopodobnie zostaną wykorzystane rolniczo.
Poleski Państwowy Rezerwat Radiacyjno – Ekologiczny powstał po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Obejmuje ponad 215 tysięcy hektarów gruntów leżących przy granicy z Ukrainą. Z terenów tych wysiedlono ludność. Białoruscy i zagraniczni uczeni badają tam wpływ promieniowania na zwierzęta i rośliny.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Włodzimierz Pac/Mińsk/wyso/pbp

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520