3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Prezydent: Będzie możliwość odwołania się od prawomocnych wyroków

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Decyzja prezydenta o przejściu w stan spoczynku sędziego po 65. roku życia, możliwość odwołania się od prawomocnych wyroków do Sądu Najwyższego, wybieranie sędziów większością 3/5 głosów i zmiany w konstytucji  to główne założenia prezydenckich ustaw o KRS i SN zawetowanych przez niego dwa miesiące temu. 

 

– Dwa miesiące temu zdecydowałem, że nie podpiszę się pod ustawą o KRS i SN. Obiecałem wówczas, że przygotuję prawa do inicjatywy ustawodawczej i zmieniłem te elementy, z którymi się nie zgodziłem. Ta obietnica została zrealizowana, to jest prezydencki projekt ustawy o charakterze prospołecznym – zapewniał Andrzej Duda.

 

Prezydent zapowiedział, że zaproponował możliwość wniesienia skarg od każdego prawomocnego orzeczenia do Sądu Najwyższego. Zajmie się tym Izba Dyscyplinarna. – Do izba kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych w Sądzie Najwyższym stworzonej przez Sejm obywatele będą mogli wnosić skargi pośrednictwem praw dziecka, czy praw pacjenta – mówił prezydent. – Dziwię się, że rozwiązania się nie znalazło w projekcie PiS – przyznał i zapowiedział, że zmianie ulegnie także sposób przechodzenia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

 

O dopuszczeniu do orzekania sędziego po 65 roku życia zdecyduje prezydent. Ten, który powołuje sędziego. – To są podstawowe elementy, upatruję wielkiego elementu sprawiedliwości społecznej. Chcę, żeby w orzekaniu w Sądzie Najwyższym byli obecni ławnicy, wiedzieli w jaki sposób załatwia się sprawy dyscyplinarne. Wybierałby ich Senat. To poddaję posłom i senatorom pod rozwagę – mówił Duda.

 

Zapewniał także o rzetelnym przygotowaniu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

– Sędziowie powinni być wybierani większością 3/5 głosów, ponad jednopartyjną. Tą decyzję podtrzymuję, tak musi być. Partie kłócą się w parlamencie, musi być ciągłość władzy. Jeśli parlament nie jest w stanie wybrać tą większością w terminie 2 miesięcy Sejm nie wybierze, to spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi wyboru będzie dokonywał prezydent.

 

Prezydent zaproponował także zmiany w konstytucji. W tym celu spotka się o godz. 16:00 z klubami parlamentarnymi. Partia Kukiz’15 już poinformowała, że akceptuje zmiany proponowane przez prezydenta.

 

– Nie chcę żeby pojawiły się wątpliwości czy są związane z konstytucją. Konstytucja musi nastąpić większością 3/5 głosów. Chciałbym, żeby kandydatów do KRS, sędziów mogło zgłaszać dwóch tysięcy obywateli i środowiska sędziowskie – mówił prezydent.

 

O godzinie 16:00 Andrzej Duda spotka się z klubami poselskimi w sprawie zmian w konstytucji.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520