Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w amerykańskim mieście Jersey. Kwiaty w tym miejscu złożył także burmistrz miasta Steven Fulop.

Sprawa pomnika wywołała w ostatnich dniach kontrowersje. Władze miasta chciały przenieść go w inne miejsce, ale zaprotestowała przeciwko temu Polonia oraz polscy dyplomaci. Po negocjacjach ustalono, że pomnik zostanie przeniesiony, ale zaledwie 60 metrów dalej.

Prezydent Andrzej Duda, który odwiedza Nowy Jork, przyjechał wieczorem polskiego czasu na skwer w Jersey, gdzie znajduje się pomnik. Wraz z małżonką złożył wieniec pod pomnikiem. Chwilę później drugi wieniec złożył burmistrz Jersey Steven Fulop. Obaj politycy rozmawiali przez kilka minut, a Fulop przekazał polskiemu prezydentowi miniaturowy odlew pomnika wykonany przez autora monumentu.

Krótką ceremonię zakłóciła niewielka grupa Polaków i Amerykanów, którzy w stronę prezydenta Dudy i burmistrza Fulopa krzyczeli: ”wstyd”. Części Polonii nie podoba się zawarte w ostatnich dniach porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Wałkuski & W.Cegielski, New Jersey/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0