Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia i flagi państwowe

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia i flagi państwowe

Prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Flagi i Dnia Polonii i Polaków za Granicą wręczył odznaczenia i biało-czerwone flagi. Uroczystość zorganizowano na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Podczas ceremonii odznaczeni zostali między innymi siostra Michaela Rak – założycielka i dyrektor Hospicjum im. Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki w Wilnie czy Iwona Drąg Korga – prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Flagi państwowe prezydent wręczył przedstawicielom organizacji i instytucji z różnych dziedzin życia: nauki, biznesu, religii, edukacji czy kultury. Odebrali je także reprezentanci środowisk polonijnych, wojskowi i harcerze.

Prezydent liczy, że flagi będą impulsem i inspiracją do dalszej pracy na rzecz bliźnich, kraju i jego dobrego imienia za granicą. “Mam nadzieję, że te biało-czerwone flagi, które zabierzecie ze sobą i które pokażecie swoim podopiecznym, podwładnym, kolegom i koleżankom, będą mobilizacją do jeszcze lepszej działalności dla Rzeczpospolitej, dla rozsławiania Polski w kraju i poza jej granicami” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też naszym rodakom, którzy poza Polską krzewią rodzimą kulturę, w tym nauczycielom. Jak mówił, dzięki nim kolejne pokolenia Polaków mieszkających za granicą mają poczucie, że należą do polskiego narodu, a Polska jest ich ojczyzną. Dodał, że ma nadzieję, że za kilkanaście dni, w czasie swojej wizyty w USA, będzie miał okazję podziękować tamtejszej Polonii, za to co robi dla Polski i polskości.

Andrzej Duda przyznał, że cieszy go decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, który postanowił, że biało-czerwone flagi będą wisieć na urzędach organów administracji publicznej do końca roku. Zachęcał przy tym wszystkich Polaków do wywieszania flag na swoich domach. “Chciałbym, żeby wszyscy do końca tego roku, roku stulecia odzyskania niepodległości, widzieli, że Polska jest biało-czerwona. Mam nadzieję, że pod tą biało-czerwoną, do końca 2018 roku i później, uda nam się osiągnąć wiele sukcesów” – powiedział.

W imieniu odznaczonych przemawiała prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce Iwona Drąg Korga, która przytoczyła słowa marszałka, że “naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. W tym kontekście zwróciła uwagę na znaczenie pamięci państwa polskiego o rodakach za granicą. “Pamięć państwa polskiego o Polakach mieszkających w różnych krajach świata jest bardzo ważna, ponieważ pokazuje, że nasze skromne czyny są istotne, że nasza praca przynosi owoce w postaci lepszego rozumienia spraw Polski na świecie, a w młodym pokoleniu kształtuje dumę z bycia Polakiem. Ta pamięć, o której mówił Józef Piłsudski, jest ważna również dla nas, dla Polonii rozsianej po Europie, Stanach Zjednoczonych i innych kontynentach” – mówiła.

Wcześniej na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego uroczyście podniesiono biało-czerwoną flagę. Prezydent wraz z małżonką wręczyli flagi zgromadzonym na Placu Zamkowym. Do 15:00 przed gmachem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego potrwa piknik edukacyjny dla dzieci i rodziców.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/zbiorcza/md/gaj

COMMENTS

WORDPRESS: 0