HomePILNE

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą są już w Waszyngtonie

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą są już w Waszyngtonie

Prezydent Andrzej Duda jest już w Waszyngtonie, gdzie dziś spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem. Biały Dom zapowiada, że podczas wizyty zostaną ogłoszone ważne decyzje dotyczące amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.

Biały Dom informuje, że decyzje, które ogłoszą prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump, znacząco wzmocnią polsko – amerykańskie relacje wojskowe oraz zwiększą potencjał odstraszania w Europie. “Zamierzamy pogłębić partnerstwo w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi zgodnie z celami i planowaniem NATO” – oświadczył wysoki rangą przedstawiciel administracji podczas telekonferencji zapowiadającej wizytę polskiego prezydenta. Biały Dom nie chciał ujawnić szczegółów porozumienia, które ogłoszą prezydenci Duda i Trump. Jednak przebywający w Waszyngtonie minister obrony Mariusz Błaszczak mówi, że deklaracja prezydentów będzie mieć historyczny wymiar. “To porozumienie bardzo korzystne dla Polski. To porozumienie na miarę wydarzenia jakim 20 lat temu było wejście Polski do Paktu północnoatlantyckiego” – mówił szef resortu obrony, który spotkał się z doradcą prezydenta Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego oraz szefem Pentagonu Patrickiem Shannahanem.

Zapowiadając wizytę prezydenta Andrzeja Dudy, Biały Dom podkreślił, że poza kwestiami wojskowymi, przywódcy Polski i USA będą także rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym, handlu oraz zablokowaniu ekspansji firmy Huawei na rynek europejski.

 

***

W dniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu amerykańska Polonia zwołała wiec pod hasłem wzmocnienia obrony Polski i Europy wschodniej przed potencjalną agresją ze strony Rosji. Uczestnicy manifestacji będą domagać się stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zacieśnienia współpracy militarnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi w ramach NATO.

Koordynator wiecu Roman Korzan podkreślił, że amerykańska Polonia ma w tej sprawie zgodne stanowisko. “Celem wiecu jest pokazanie, że w obliczu niesłychanego, od lat 80 – tych narastającego zagrożenia ze strony Rosji, nie ma podziałów wśród 10 milionów Polonii amerykańskiej, która jednoznacznie popiera postępujące zacieśnianie współpracy obronnej pomiędzy Polską i USA oraz popiera modernizację armi polskiej” – powiedział Polskiemu Radiu Roman Korzan.

Manifestacja odbędzie się przed Białym Domem. Jej organizatorem jest Federacja Amerykanów Polskiego Pochodzenia. Akcję popiera 10 organizacji polonijnych z 14 stanów USA.

***

 

Stany Zjednoczone zwiększą obecność wojskową w Polsce. Przewiduje to umowa, którą wieczorem polskiego czasu w Białym Domu mają podpisać prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda. Nie wiadomo jeszcze, czy dodatkowi żołnierze oznaczają stworzenie w Polsce stałej bazy, czy wzorem poprzedników będą w Polsce na zasadach rotacyjnych.

Według danych amerykańskich dyplomatów, przed rokiem 2015 Stany Zjednoczone miały w Polsce 250 żołnierzy. Od tego czasu liczba Amerykanów w Polsce zwiększyła się 20-krotnie. Powodem stały się działania Rosji na Ukrainie i związane z tym zagrożenie Europy Środkowo-Wschodniej.

W 2016 roku NATO postanowiło przysłać do Polski tysiąc żołnierzy, wśród których większość stanowili Amerykanie. Dodatkowo, obecny na szczycie w Warszawie ówczesny prezydent Barack Obama zapowiedział wysłanie do Europy 4-tysięcznej, lotnej brygady pancernej. “Stany Zjednoczone będą państwem wiodącym w Polsce i wyślą tutaj batalion żołnierzy. Co więcej, dodatkowa amerykańska brygada pancerna będzie przemieszczała się po Europie i będzie zawierać dodatkowe 4 tysiące żołnierzy” – mówił w 2016 roku w Warszawie Barack Obama.

Jesienią ubiegłego roku prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali w Białym Domu ogólną deklarację o współpracy, także w sprawach związanych z obronnością. Konsekwencją tej właśnie deklaracji jest obecna umowa o zwiększeniu obecności wojskowej w Polsce. Donald Trump i Andrzej Duda mają podpisać ją dzisiaj wieczorem.

Polscy żołnierze blisko współpracują z Amerykanami od 2003 roku, gdy to polski kontyngent wyjechał do Iraku, a później do Afganistanu. Żołnierzami, którzy najczęściej służyli na misjach z Polakami są Amerykanie z Gwardii Narodowej stanu Illinois.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski, Waszyngton/mcm/dw

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton/dw

COMMENTS