HomeŚwiat

Prezydent Andrzej Duda w Strasburgu: Demokratycznie wybraną władze trzeba szanować

Prezydent Andrzej Duda w Strasburgu: Demokratycznie wybraną władze trzeba szanować

Prezydent podkreślał w Strasburgu, że demokratycznie wybraną władze trzeba szanować. Andrzej Duda wystąpił na spotkaniu z przedstawicielami 47 państw członkowskich Rady Europy. Okazją była 25. rocznica wstąpienia Polski do tej organizacji.

Prezydent przypomniał, że drogę do członkostwa w Radzie Europy otworzyły dopiero w pełni demokratyczne wybory w 1991 roku. Co – jak mówił – było słuszną decyzją, bo pokazała ona, że o demokracji decydują wybory i możliwość zmiany władzy przez społeczeństwo. “Dlatego demokratycznie wybraną władzę należy szanować. Ma ona swoje źródło w woli obywateli, jedynego suwerena w ustroju demokratycznym” – powiedział Andrzej Duda.

Andrzej Duda powiedział w Radzie Europy, że przyjęcie Polski do tej organizacji było znakiem wolności. Prezydent przyleciał do Strasburga, by upamiętnić 25.rocznicę tego wydarzenia. Andrzej Duda przekazał dar – replikę tablic z postulatami robotników strajkujących w Gdańsku w sierpniu 1980 roku.
Postulaty będą na stałe wystawione w budynku Rady Europy, przypominając o wolnościowym zrywie, który zapoczątkował przemiany na Starym Kontynencie. “Polacy zawsze mieli wolność w sercu, ale nie zawsze ta wolność instytucjonalnie i prawnie w polskim państwie była” – powiedział prezydent. Podkreślił, że postulaty Sierpnia ’80 roku wyrażają wolności europejskie i stały się później symbolem powrotu Polski do Rady Europy właśnie dzięki Solidarności. “Solidarność była, jest i wierzę w to głęboko będzie dla nas Polaków takim pomnikiem i symbolem ruchu społecznego i gigantycznej polskiej wspólnoty” – podkreślił Andrzej Duda.
Prezydent przypomniał, że Rada Europa uznała Polskę za wolne państwo dopiero w 1991 roku, kiedy w Polsce zostały przeprowadzone powszechne, wolne i równe wybory do parlamentu. “To wtedy Rada Europy uznała, że jesteśmy państwem rzeczywiście demokratycznym, kiedy władza faktycznie pochodzi z wyboru narodu i ma pełną legitymację społeczną do decydowania o dalszych losach państwa i o kierunku, w jakim to państwo podąża” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Beata Płomecka/Bruksela, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS