HomePILNE

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA

Przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan zapewnia o “stałym zobowiązaniu” Stanów Zjednoczonych wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego. Amerykański polityk, osoba nr 3 w tamtejszej administracji, spotkał się po południu w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. W rozmowach uczestniczyli również urzędnicy Kancelarii Prezydenta i delegacja kongresmenów, reprezentujących zarówno Republikanów, jak i Demokratów.

Paul Ryan podkreślił, że głównym powodem wizyty w Warszawie jest wyrażenie wdzięczności Polsce za bycie “liderem w NATO”. “Polska zaczęła odgrywać bardzo ważną rolę, angażując 2 procent PKB na wydatki na obronność. A to jedna z deklaracji, którą uważamy za bardzo istotną w tworzeniu sprawnie działającego Sojuszu prosperującego NATO” – mówił Paul Ryan.
Spiker Izby Reprezentantów przekonywał, że Stany Zjednoczone podzielają polskie “zaniepokojenie rosyjską agresją”. Zapewnił, że jego kraj stoi ramię w ramię z naszymi sojusznikami, takimi jak Polska, by stawić czoła rosyjskiej agresji. “Zadaniem naszej delegacji jest powiedzieć waszemu rządowi, waszemu prezydentowi i waszej premier, że jesteśmy mocnymi sojusznikiem, doceniamy nasze strategiczne partnerstwo. Jesteśmy też bardzo wdzięczni za to, że Polska jest krajem-gospodarzem dla naszych żołnierzy. Uważamy, że to partnerstwo ma wspaniały potencjał” – mówił Paul Ryan
Amerykański polityk podkreślił też, że w jego rodzinnym stanie Wisconsin mieszka i pracuje wielu Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. “To fantastyczna relacja, jaką my Amerykanie mamy z polskim narodem. Jesteśmy tutaj, by pokazać nasze zobowiązanie, wsparcie i naszą wdzięczność” – powiedział spiker Izby Reprezentantów USA.
Po spotkaniu szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy minister Krzysztof Szczerski mówił, że amerykańska delegacja potwierdziła zobowiązania sojusznicze wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego i relacji dwustronnych. “Stany Zjednoczone wspierają Polskę w ramach NATO” – mówił Krzysztof Szczerski. Dodał, że naszej kraje mają wspólną wizję bezpieczeństwa w naszym regionie, którą potwierdzają sojuszniczymi działaniami. Wspólne wysiłki stanowią jeden z filarów bezpieczeństwa Europy i Polski.
Pytany, czy podczas rozmów z amerykańską delegacją pojawiła się kwestia zniesienia wiz dla Polaków, Krzysztof Szczerski powiedział, że ze strony kongresmenów padła deklaracja o przeglądzie wizowym prowadzonym przez administrację w Waszyngtonie. Wyjaśnił, że strona polska czeka na wyniki toczącego się procesu. Minister podkreślił, że w opinii prezydenta Andrzeja Dudy, obowiązek wizowy dla Polaków jest jedną z barier w we współpracy ekonomicznej ze Stanami Zjednoczonymi.
Szef gabinetu prezydenta ocenił również, że w ostatnim czasie można dostrzec rosnącą intensywność kontaktów polsko-amerykańskich. Krzysztof Szczerski przypomniał o niedawnym spotkaniu szefów dyplomacji Polski i USA a także o licznych spotkaniach bilateralnych na różnym szczeblu. “Jest coraz więcej tematów do wspólnej rozmowy. To bardzo dobry sygnał” – stwierdził prezydencki minister. Krzysztof Szczerski zauważył, że wypracowywanie kolejnych stanowisk przez administrację amerykańską zbliża Polskę i Stany Zjednoczone do siebie poprzez tworzenie nowych pól dialogu.
Krzysztof Szczerski, pytany przez Polskie Radio o możliwości spotkania prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem, powiedział, że rozmowy w tej sprawie trwają. Prezydencki minister powtórzył, że możliwością “pierwszego kontaktu” prezydentów Polski i USA będzie majowy szczyt NATO w Brukseli. Dodatkowo – jak dodawał szef gabinetu prezydenta – aktualne pozostaje zaproszenie dla Donalda Trumpa na lipcowy szczyt państw Trójmorza we Wrocławiu.
W ramach wizyty w Polsce spiker Izby Reprezentantów Paul Ryan spotkał się też z premier Beatą Szydło i członkami rządu, w tym między innymi szefami MSZ i MON.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/jl/łp

COMMENTS