8.7 C
Chicago
sobota, 27 lutego, 2021

Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Warszawie z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem

Popularne

Prezydent Andrzej Duda spotka się dzisiaj w Warszawie z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Głównym tematem rozmów będzie rozwój współpracy politycznej i gospodarczej, przede wszystkim w zakresie transportu i energetyki. Obaj przywódcy będą też rozmawiać o bezpieczeństwie w regionie Kaukazu Południowego.

Oficjalną część wizyty rozpocznie o 10:00 ceremonia powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie Andrzej Duda i Ilham Alijew będą rozmawiać „w cztery oczy”. Później zaplanowano spotkanie plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów. Po południu obaj politycy wezmą udział w polsko-azerbejdżańskim forum gospodarczym,.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że Kancelaria Prezydenta traktuje wizytę prezydenta Alijewa jako powrót do aktywnej polityki Polski w regionie Kaukazu Południowego. Minister Szczerski przypomniał, że niedawno prezydent Duda odwiedził Gruzję – inne państwo w tym regionie.
Obaj prezydenci podpiszą wspólną deklarację na temat mapy drogowej w kierunku strategicznego partnerstwa i współpracy Polski i Azerbejdżanu w zakresie polityki i gospodarki. Jak wyjaśnił minister Krzysztof Szczerski, kilka dni temu koleje państwowe Polski, Ukrainy, Gruzji i Azerbejdżanu podpisały umowę o utworzeniu wspólnego szerokotorowego korytarza transportowego od Morza Kaspijskiego do Polski. „Co stwarza szansę, żeby Polska stała się hubem transportowym z tamtego regionu świata do Europy” – mówił prezydencki minister, zaznaczając, że kwestia wpisania tej inicjatywy do chińskiego tak zwanego Nowego Jedwabnego Szlaku. Krzysztof Szczerski zwrócił też uwagę, że władze w Baku, podobnie jak rząd w Warszawie, szukają „dobrych, nowych partnerstw gospodarczych na świecie”. Dlatego prezydenci Duda i Alijew wezmą udział w polsko-azerbejdżańskim forum gospodarczym, a do Polski przyleci też grupa około 50 przedsiębiorców z nadkaspijskiego państwa.
W ocenie Kancelarii Prezydenta, Azerbejdżan to również możliwy partner w sferze energetyki. „Bardzo dużo będzie zależało także od kontaktów gospodarczych i jakości oferty, jaką dostaniemy jeśli chodzi zwłaszcza o ropę naftową, bo to jest ta dziedzina, gdzie Azerbejdżan jest dla nas potencjalnie bardzo atrakcyjnym partnerem”- powiedział Krzysztof Szczerski. Jak dodał, w trakcie rozmów obaj prezydenci poruszą też sytuację polityczną na Kaukazie Południowym, gdyż Polska od nowego roku będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.
W ramach wizyty w Warszawie prezydent Ilham Alijew spotka się również z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim zaplanowano oficjalny obiad wydany na cześć prezydenta Azerbejdżanu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Darmoros/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane