HomePILNE

Prezydent Andrzej Duda leci do Stanów Zjednoczonych

Prezydent Andrzej Duda leci do Stanów Zjednoczonych

Prezydent leci dziś do Nowego Jorku, gdzie jutro weźmie udział w 72-ej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Podczas tej wizyty Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem i wiceprezydentem Mike’em Pencem.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że wystąpienie Andrzeja Dudy na forum ONZ będzie poświęcone między innymi naszemu członkostwu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W czerwcu tego roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało Polskę w tajnym głosowaniu na niestałego członka Rady na lata 2018-2019. Minister Szczerski powiedział, że prezydent podziękuje za wybór Polski do tego grona. Będzie też zarysowywał najważniejsze wytyczne, wyznaczniki polskiego członkostwa w Radzie.
Minister powiedział, że Andrzej Duda położy też nacisk w przemówieniu na pojęcie wolności jako drogi do pokoju. “Pan prezydent zwróci ponadto uwagę na nowy rodzaj zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego, jakim jest ingerencja państw trzecich i organizacji zewnętrznych w procesy demokratyczne w państwach suwerennych” – podkreślił Krzysztof Szczerski. Dopytywany powiedział, że Andrzej Duda nie będzie wskazywał konkretnego kraju, ale będzie mówił o problemie.
We wtorek wieczorem Andrzej Duda będzie rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem w czasie kolacji, którą ten wyda dla przywódców biorących udział w sesji Zgromadzenia. Polski prezydent spotka się także między innymi z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką oraz prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Do tej rozmowy dojdzie na prośbę strony litewskiej. Głównym jej tematem będą białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017. W Nowym Jorku polski prezydent będzie rozmawiał także o kwestiach klimatycznych, w tym o organizowanym w przyszłym roku w Katowicach szczycie klimatycznym COP24.
W programie wizyty Andrzeja Dudy są również spotkania z Polonią. Jak mówił minister Szczerski, “w dwóch odsłonach”. “Jedno spotkanie w Fundacji Kościuszkowskiej z polskimi intelektualistami, polskiego pochodzenia, ze środowiskiem naukowym, badaczami, którzy są skupieni wokół Fundacji Kościuszkowskiej i drugie – otwarte, duże spotkanie Polonii w New Jersey, w drugim dniu pobytu pana prezydenta w Stanach” – powiedział szef gabinetu prezydenta.
Andrzej Duda spotka się także z przedstawicielami dużych funduszy inwestycyjnych. Minister Szczerski powiedział, że to będzie pierwsze spotkanie tego typu polskiego prezydenta nie z przedsiębiorcami, nie bezpośrednio z firmami, które w Polsce już mają swoje przedsięwzięcia finansowe, ale z tymi, którzy finansują, mają kapitał i poszukują miejsc inwestycyjnych. Andrzej Duda będzie ich zachęcał do inwestowania nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Trójmorza.
Polski prezydent odwiedzi także z okazji Roku Kościuszkowskiego akademię wojskową West Point, gdzie wygłosi wykład dla kadetów. Jak mówił minister Szczerski, będzie to pierwszy wykład polskiego prezydenta w tym miejscu. Będzie dotyczył wspólnej polsko-amerykańskiej historii, postaci Tadeusza Kościuszki, ale także współczesnych wyzwań, dotyczących bezpieczeństwa.
Prezydent zakończy wizytę w Nowym Jorku w czwartek.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Białek-Siekaj

COMMENTS