Prezydent A. Duda spotkał się ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata

Prezydent A. Duda spotkał się ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata

Prezydent Andrzej Duda spotkał w Pałacu Prezydenckim się z odznaczonymi tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Tytułem tym honorowane są osoby, które pomagały Żydom podczas drugiej wojny światowej.
Prezydent powiedział, że dzisiejsza decyzja o podpisaniu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej jest słuszna. Zdaniem Andrzeja Dudy, nowelizacja jest sygnałem do świata pokazującym, że państwo polskie widzi problem przypisywania Polakom zbrodni popełnionych przez Niemców w trakcie wojny i reaguje na niego.
Prezydent powiedział, że Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata to herosi, bo trzeba było wielkiej odwagi, aby w obliczu zagrożenia wyrokiem śmierci swojej i swojej rodziny, pomagać innym.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze nowelizację, ale równocześnie skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja przewiduje, że “każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”. Taka sama kara ma grozić za “rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0