HomePOLSKA

Prezydent A. Duda o roli J. Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Prezydent A. Duda o roli J. Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Marszałek Józef Piłsudski był jedną z najbardziej znaczących postaci dla polskiej historii XX wieku. Prezydent wziął udział w uroczystości otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą.
Andrzej Duda podkreślał, że udział Marszałka w procesie odzyskania i umacniania niepodległości jest nie do przecenienia. To jego działania przyczyniły się do ostatecznego ukształtowania i umocnienia granic II Rzeczpospolitej.
“Jego największym zwycięstwem było to, że Polska po 123 latach wróciła na mapę, stało się to, co było niezrealizowanym marzeniem powstańców listopadowych, styczniowych, kilku pokoleń, które próbowały odzyskać niepodległość i nie zdołały” – mówił prezydent Andrzej Duda.
Dodał, że to Józef Piłsudski w krótkim czasie stworzył siłę militarną Polski i to on mobilizował żołnierzy do ofiarnej walki o niepodległość kraju.
W ceremonii otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku udział wzięli również premier Mateusz Morawiecki i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Uroczystość jest częścią obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Bitwa, zwana “Cudem nad Wisłą” toczyła się w dniach od 13 do 25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.

IAR/wcześn./d kwi/w kj

COMMENTS