"> Prezydenci Polski i Iraku zachęcają do zacieśnienia wzajemnych relacji gospodarczych - wiadomosci.com

Prezydenci Polski i Iraku zachęcają do zacieśnienia wzajemnych relacji gospodarczych

Prezydenci Polski i Iraku zachęcają do zacieśnienia wzajemnych relacji gospodarczych

Prezydenci Polski i Iraku wskazali potrzebę zacieśnienia relacji gospodarczych między obu państwami. Po rozmowach w Warszawie Andrzej Duda i Fuad Masum Khader mówili też o konieczności usprawnienia działalności placówek dyplomatycznych zarówno w Bagdadzie, jak i w Warszawie. 

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w latach 80. XX wieku Iraku był największym gospodarczym partnerem naszego kraju na Bliskim Wschodzie. Polski prezydent wyraził nadzieję, że wizyta irackiego przywódcy przyczyni się do wzmocnienia wzajemnych relacji gospodarczych. “Mówiliśmy o możliwości zacieśniania współpracy pomiędzy PGNiG i spółkami z tej grupy kapitałowej a podmiotami irackimi, jeżeli chodzi choćby o wydobycie węglowodorów, gazu. Mówiliśmy też o współpracy Lotosu z jego partnerami w Iraku. Już dzisiaj ropa naftowa jest stamtąd sprowadzana do Polski” – wyjaśniał.
Zdaniem prezydenta Dudy, perspektywicznym sektorem współpracy z Irakiem jest rolnictwo. Chodzi o eksport polskiej wołowiny i współpracę przemysłów rolniczych.
Prezydent Iraku Fuad Masum Khader podkreślił rolę, jaką odgrywają polscy żołnierzy w zwalczaniu terroryzmu. Zachęcał też polskich biznesmenów do podjęcia współpracy z irackimi partnerami. “Po tej wizycie będą rozmowy między ministrami. Chcemy zachęcać do wizyt i rewizyt parlamentarzystów, przedstawicieli resortów jak również sektora prywatnego, ponieważ polscy przedsiębiorcy są mile widziani w Iraku. Nasz kraj potrzebuje partnerów, którzy chcieliby współpracować przy odbudowie Iraku, jego infrastruktury” – zaznaczył Fuad Masum Khader.
Prezydent Andrzej Duda zadeklarował usprawnienie działania polskich placówek dyplomatycznych w Iraku. “Pan prezydent powiedział tak – będziemy szukali możliwości funkcjonowania polskiej ambasady samodzielnie. Dzisiaj ona funkcjonuje w ramach obiektu, w którym mieści się ambasada Wielkiej Brytanii. Natomiast chcemy, aby polska placówka była oczywiście placówką samodzielną. Chcemy ponadto, by agencja konsularna w Irbilu została przekształcona w konsulat generalny” – powiedział Andrzej Duda, dodając, że taki krok służyłby usprawnieniu wydawania wiz dla obywateli Iraku.
Polski prezydent zaapelował również, by Irak wysłał do swojej ambasady w Polsce attache wojskowego. Z kolei Fuad Masum Khader zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Iraku.
Wieczorem w Pałacu Prezydenckim obaj prezydenci wezmą obiad w obiedzie oficjalnym. Jutro iracki przywódca spotka się z premier Beatą Szydło.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/gaj



COMMENTS

WORDPRESS: 0