HomePOLSKA

Prezesi Sądu Okręgowego w Lublinie zostali odwołani. Powołany jest już nowy prezes

Prezesi Sądu Okręgowego w Lublinie zostali odwołani. Powołany jest już nowy prezes

Faksy z Ministerstwa Sprawiedliwości były trzy. O godzinie 12.40 do Lublina przyszedł faks o odwołaniu z dniem 18 grudnia prezesa Sądu Okręgowego, o godzinie 12.43 o odwołaniu wiceprezesa, a minutę później przefaksowane zostało pismo, że sąd ma już nowego prezesa.

Minister sprawiedliwości z dniem 18 grudnia odwołał Jerzego Krzysztofa Rodzika, prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie oraz jego zastępcę – wiceprezesa Przemysława Grochowskiego. Informacja wpłynęła we wtorek, dwoma faksami. W ślad za nimi poszedł faks informujący o powołaniu z dniem 19 grudnia przez Ministra Sprawiedliwości następcę Krzysztofa Rodzika. Sądem Okręgowym przez najbliższe sześć lat ma rządzić Krzysztof Marek Niezgoda. – Krzysztof Marek Niezgoda orzeka w sprawach cywilnych.

 

W Sądzie Okręgowym w Lublinie pracuje od czerwca tego roku. Wcześniej był wiceprezesem Sądu Rejonowego Lublin-Zachód – mówi Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. W każdym z faksów wprowadzających zmiany kadrowe w lubelskim sądzie Minister Sprawiedliwości powołuje się na ustawę z dnia 12 lipca 2017 roku o zmianie ustawy “Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw”.

 

Ta nowelizacja daje Ministrowi Sprawiedliwości możliwość odwołania prezesów i wiceprezesów sądów każdego szczebla w ciągu sześciu miesięcy od wejścia noweli w życie. Żadne z przesłanych we wtorek pism nie zawiera merytorycznych argumentów uzasadniających odwołanie. Przypomnijmy, że 18 grudnia w tym samym trybie, czyli faksem i bez podania przyczyn, został odwołany Sędzia Piotr Morelowski, wiceprezes Sądu Okręgowego w Lublinie.

Małgorzata Szlachetka aip

COMMENTS