HomePOLSKA

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył ponad 2,8 miliona złotych kary dla sklepu internetowego Morele.net

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył ponad 2,8 miliona złotych kary dla sklepu internetowego Morele.net

Ponad 2,8 miliona złotych kary dla sklepu internetowego Morele.net. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na firmę karę za nieodpowiednie zabezpieczenie danych osobowych klientów, co w efekcie doprowadziło do wycieku danych około 2 milionów 200 tysięcy osób.

Wiceprezes UODO Mirosław Sanek mówi, że kara jest m.in. za naruszenie zasady poufności danych. „Administrator nie dochował wymogów w zakresie poufności bezpieczeństwa danych, nie zastosował adekwatnych środków zarówno technicznych jak i organizacyjnych, co doprowadziło przy takim ryzyku do niezgodnego z prawem wykorzystania danych 2 milionów 200 tysięcy klientów sklepów rodziny Morele.net” – mówi wiceprezes UODO.

 

[ZOBACZ DECYZJĘ]

Mirosław Sanek mówi, że Morele.net nie wykazał też skąd wynikają zgody do przetwarzania danych klientów w systemie ratalnym. „W tym miejscu zauważam i podkreślam, że zbiór danych klientów ratalnych zawiera nie tylko imię, nazwisko, dokładny adres zamieszkania, numer PESEL, a także dane, które chcielibyśmy mieć zabezpieczone w najwyższym stopniu i przetwarzane na jasnej, legalnej, w pełni rozliczalnej podstawie. To są dane dotyczące zarobków, wydatków w gospodarstwie domowym, skali zobowiązań finansowych, także alimentacyjnych” – mówi Mirosław Sanek.
W przypadku 35 tysięcy klientów firma nie zapobiegła wyciekowi danych z wniosków ratalnych.

Urząd Ochrony Danych Osobowych rozpatruje aktualnie 6 tysięcy skarg, 5 tysięcy zgłoszeń naruszeń i prowadzi 100 postępowań kontrolnych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Katarzyna Ingram/ap/kjCOMMENTS