Prezes TK Julia Przyłębska krytykuje postępowanie Małgorzaty Gersdorf

Prezes TK Julia Przyłębska krytykuje postępowanie Małgorzaty Gersdorf

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska powiedziała, że jeśli pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf chciała pozostać na swoim stanowisku, powinna była złożyć wniosek o dopuszczeniu do orzekania. Tak bowiem stanowi obowiązująca ustawa. 
Trwa spór wokół stanowiska pierwszego prezesa Sadu Najwyższego. Choć o północy Małgorzata Gersdorf przeszła w stan spoczynku, przyszła dzisiaj do pracy.
Julia Przyłębska w rozmowie z TVP Info, skrytykowała postępowanie pierwszej prezes Sądu Najwyższego. “Jeśli pani Gersdorf chciała pozostać na swoim stanowisku, czyli nie przechodzić w stan spoczynku, to mogła złożyć wniosek o dopuszczenie do orzekania, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie potrafię znaleźć uzasadnienia dla tego rodzaju zachowań” – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego
Odnosząc się do ubiegłotygodniowej uchwały sędziów Sądu Najwyższego, według której Małgorzata Gersdorf pozostaje na stanowisku do 30 kwietnia 2020 roku Julia Przyłębska podkreśliła, że jedynym organem uprawnionym do orzekania o konstytucyjności przepisów jest Trybunał Konstytucyjny. “Skoro dana ustawa weszła w życie, to znaczy, że obowiązuje. Jeśli ktoś uważa, że jest niezgodna z konstytucją, to składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego”. Julia Przyłębska dodała, że dopóki nie padnie pytanie o zgodność przepisów zawartych w ustawie i dopóki nie wypowie się w tej sprawie trybunał, to nie można samemu decydować o niezgodności ustawy z konstytucją. “Takie postępowanie prowadzi do anarchii” – mówiła prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Kancelaria Prezydenta wydała tymczasem komunikat, w którym stwierdza, że “z mocy ustawy, a nie decyzji I Prezesa Sądu Najwyższego, pracami SN kieruje sędzia Józef Iwulski”. Sędzia Jerzy Iwulski jest najstarszym wiekiem sędzią Sądu Najwyższego. Zgodnie z ustawą skierował do prezydenta oświadczenie o woli dalszego orzekania.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/TVP Info/mile/mt

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0