17.8 C
Chicago
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf skrytykowała projekt ustawy o ustroju sądów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sąd Najwyższy opublikował opinię do projektu ustawy, która ma wprowadzić zmiany w ustroju sądów powszechnych oraz Sądzie Najwyższym. W ponad 40-stronicowym piśmie pierwsza Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf wyraziła dezaprobatę dla proponowanych zmian. Zdaniem wnioskodawców projekt ma przeciwdziałać „anarchii” w wymiarze sprawiedliwości.

We wstępie do opinii czytamy między innymi, że ustawodawca po raz kolejny w projekcie odbiega od tego co zapowiadał, a co zostało potem opublikowane na sejmowych stronach internetowych.

Zdaniem prezes Małgorzaty Gersdorf wyrażenia, takie jak „uporządkowanie zagadnień ustrojowych”, czy „usprawnienie procedury nominacyjnej”, które pojawiły się w projekcie nowelizacji, ukrywają rzeczywiste cele wprowadzonych zmian. Jej zdaniem projektodawca proponowanymi przepisami chce wymusić na sędziach niestosowanie prawa Unii Europejskiej w zakresie, który wynika między innymi z listopadowego wyroku TSUE, dotyczącego organizacji pracy w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Opinia Sądu Najwyższego została złożona wczoraj w kancelarii Sejmu. jej treść dziś pojawiła się dziś w serwisie internetowym Sądu Najwyższego.

Według wnioskodawców – grupy posłów PiS – projekt nowelizacji ustawy jest podyktowany troską o porządek prawny w Polsce i praworządność. Nowe przepisy, mają regulować odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i kompetencje poszczególnych organów konstytucyjnych. Projekt, jak powiedział jeden z wnioskodawców poseł Jan Kanthak , to odpowiedź na działania niektórych sędziów, którzy podważają decyzję podjęte przez KRS i prezydenta. Zakłada między innymi możliwość odsunięcia sędziego od sprawowanej funkcji, jego przeniesienia, czy nałożenia na niego kary finansowej.

Nowelizacja ma zapobiegać także ocenianiu legalności orzekania jednych sędziów przez drugich. Jarosław Kaczyński powiedział, że projektem noweli ws. ustroju sądów PiS chce powstrzymać „wysadzenie w powietrze” wymiaru sprawiedliwości. „To, co zaczęło się dziać w wymiarze sprawiedliwości, to już właściwie jest anarchia” – powiedział w sobotnim wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/gaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520