HomeCiekawostki

Prezes Radia Nowy Świat Piotr Jedliński stracił pracę po tym, jak określił Margot mężczyzną. “Cenzura pod naciskiem LGBT”

Prezes Radia Nowy Świat Piotr Jedliński stracił pracę po tym, jak określił Margot mężczyzną. “Cenzura pod naciskiem LGBT”

Piotr Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa spółki zarządzającej Radiem Nowy Świat – poinformowała rozgłośnia w poniedziałek wieczorem. Wcześniej Jedliński ocenił, że Margot, aktywista LGBT podający się za kobietę, jest w jego opinii mężczyzną. “Jeżeli Margot oraz akolici tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby?” – dopytywał na Facebooku. Słuchacze Radia Nowy Świat, które tworzą m.in. byli dziennikarze Trójki, ostro krytykowali Jedlińskiego i same radio.

Cała sprawa miała swój początek w trakcie jednego z serwisów informacyjnych Radia Nowy Świat. Podający się za kobietę Michał Sz., ps. “Margot”, został określony jako mężczyzna. Stacja została za to ostro skrytykowana.

 

W obronie rozgłośni i swoich wartości stanął prezes spółki zarządzającej Radiem Nowy Świat Piotr Jedliński. “Jeżeli Margot oraz akolici tak bardzo apelują o poszanowanie wolności, to dlaczego nie szanują wolności mediów oraz mojej, jako osoby? Dlaczego chcą mi na siłę narzucić sposób postrzegania świata, zmuszając, żebym określał kogoś, kogo odbieram jako mężczyznę, zaimkami żeńskimi?” – dopytywał na Facebooku. To jeszcze bardziej zaostrzyło ataki. Od wypowiedzi prezesa szybko odcięło się kierownictwo i dziennikarze stacji.

 

“Zastosowana przez nas forma męskoosobowa (“aktywista”) w odniesieniu do Margot była nieintencjonalnym błędem, który w żadnej mierze nie definiuje stanowiska Radia Nowy Świat wobec wspomnianych osób i wydarzeń. Nasz zespół składa się z osób zróżnicowanych pod względem wieku, przekonań, koloru skóry oraz orientacji seksualnej i jesteśmy świadomi, że to właśnie różnorodność stanowi siłę Radia Nowy Świat. W tym kontekście pragniemy podkreślić, że wpis Piotra Jedlińskiego jest jego prywatną opinią”. Jedliński próbował wyjaśniać swoje intencje. Mimo to było już za późno na “samokrytykę”. W poniedziałek po godz. 22 Radio Nowy Świat poinformowało w mediach społecznościowych, że Jedliński zrezygnował z funkcji prezesa.

 

Radio Nowy Świat rozpoczęło działalność w tym roku, jest finansowane z internetowych zbiórek, tworzą je głównie byli dziennikarze Trójki (m.in.: Magda Jethon, Wojciech Mann), którzy zostali zwolnieni lub odeszli po tym, jak władzę w Polsce przejęło PiS.

 

jo, aip

COMMENTS