HomePOLSKA

Prezes Polskiej Unii Onkologii: Więcej szkody, niż te z koronawirusa, przyniosą opóźnione diagnozy i zachorowania na nowotwory

Prezes Polskiej Unii Onkologii: Więcej szkody, niż te z koronawirusa, przyniosą opóźnione diagnozy i zachorowania na nowotwory

Prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder powiedział, że więcej szkody, niż te związane z zakażeniem koronawirusem, przyniosą pacjentom opóźnione diagnozy i zachorowania na nowotwory. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia poinformował, że w dobie epidemii koronawirusa 30-40 procent planowanych operacji onkologicznych zostało opóźnionych. Część z nich z powodu obaw pacjentów.

Janusz Meder, który był gościem Sygnałów Dnia, zaapelował, by pacjenci wrócili na badania. Powołując się na międzynarodowe badania, podkreślił, że opóźnienie w badaniach onkologicznych może mieć negatywne skutki dla zdrowia pacjentów.

“Na przykład trzymiesięczne opóźnienie w ustaleniu rozpoznania powoduje o 10 procent gorsze wyniki leczenia w perspektywie 10 lat. Natomiast jeżeli jest to opóźnienie o sześć miesięcy – a wszystko wskazuje na to, że będzie coraz więcej takich pacjentów również w Polsce – wpływa na pogorszenie wyników leczenia aż o 30 procent” – powiedział doktor Janusz Meder.

Prezes Polskiej Unii Onkologii zapewnił, że placówki medyczne wdrożyły wszelkie zalecenia profilaktyczne: pacjentom mierzona jest temperatura, prowadzone są testy.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Program 1 Polskiego Radia/d rydz/w Wj

COMMENTS