HomeMazowieckie

Prezes PiS o zbrodni wołyńskiej – ludobójcza operacja przeciwko Polakom

Prezes PiS o zbrodni wołyńskiej – ludobójcza operacja przeciwko Polakom

Prezes PiS Jarosław Kaczyński określił zbrodnię wołyńską mianem ludobójstwa. Szef partii rządzącej w towarzystwie premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu oraz członków rządu złożył kwiaty pod Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

 

Dziś przypada 73. rocznica kulminacyjnej, zbrodniczej akcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej wymierzonej w Polaków. „11 lipca 1943 roku rozpoczęła się zaplanowana przez część dowództwa OUN i UPA ludobójcza, podkreślam to słowo ludobójcza, operacja przeciwko polskim mieszkańcom Wołynia. Była prowadzona w sposób nieprawdopodobnie wręcz okrutny. Zbrodnie, które tam popełniono są wręcz bez precedensu” – mówił szef PiS.
Jarosław Kaczyński przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu Senat przyjął uchwałę w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów. Na najbliższym posiedzeniu taką uchwałę podejmie także Sejm – zapowiedział prezes PiS. Podkreślał, że każda zbrodnia tego rodzaju nie może być pomijana i relatywizowana. „To było ludobójstwo” – powiedział Jarosław Kaczyński. Lider partii rządzącej zaznaczył również, że w czasie zbrodni wołyńskiej niektórzy Ukraińcy bronili Polaków. „Pamiętamy o nich, oddajemy im hołd” – powiedział Jarosław Kaczyński.
Przypomniał też, że kilka dni temu wieniec pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Wołyńskiej w Warszawie złożył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. „Mam nadzieję, że to dobra zapowiedź” – stwierdził szef PiS. Wyraził również nadzieję, że „ukraińscy bohaterowie” broniący dziś swojego narodu będą nawiązywali do „tradycji tych, którzy Polaków bronili”.
11 lipca w 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na około sto wsi i miejscowości zamieszkałych głównie przez Polaków w Galicji Wschodniej i na Wołyniu.
Działania UPA w latach 1943-1944 Instytut Pamięci Narodowej określił mianem ludobójstwa. Historycy szacują, że w czasie rzezi wołyńskiej zamordowano około 100 tys. Polaków.

 

IAR/Karol Darmoros/magos/fot.Kancelaria PremieraCOMMENTS